Szukaj

Rodzaje uzależnienia od telefonu

Uzależnienie od telefonu komórkowego pojawiło się niedawno na liście dostępnych nałogów we współczesnym świecie. Problem pojawił się, kiedy dostępność komórki stała się  powszechna, zaś używanie go odbierane zostało jako przyjemność. Ciężko znaleźć w cywilizowanym świecie osoby, która nie zetknęłaby się z formą komunikowania się przez telefon komórkowy.

Podziel się
Pisanie smsów
Wraz z rozwojem techniki powstało zjawisko patologicznego używania telefonu komórkowego, które można podzielić na kilka rodzajów:

•    Uzależnienie od smsów, które charakteryzuje się przede wszystkim nieustanną chęcią otrzymywania oraz wysyłania takiej formy wiadomości tekstowych do innych ludzi. Osoba uzależniona przywiązuje bardzo dużą wagę do ilości otrzymywanych i wysyłanych smsów, co może odbijać się na jej nastroju. Poza tym pojawiają się u niej odciski na kciuku, co jest pierwszym syndromem tego typu nałogu.

•    Uzależnienie od nowych modeli telefonów komórkowych, objawia się tym, że osoby goniąc za nowinkami technicznymi, chcą mieć coraz to nowsze modele. Taka forma nałogu staje się bardzo niebezpieczna oraz kosztowna, gdyż uzależniony jest wstanie wydać duże sumy pieniędzy na nowy model.

•    Uzależnienie od gier. Ten typ nałogu jest bardzo zbliżony do uzależnienia od gier komputerowych. Różnica jest tylko taka, że człowiek jest nadmiernie zainteresowany grami dostępnymi na jego aparacie komórkowym. Komórka przeradza się wtedy w konsole do gier, która potrafi wciągnąć nawet na kilka godzin dziennie.

Oprócz powyższych rodzajów uzależnienia od telefonu komórkowego, można się spotkać z innymi przejawami patologii w jego użytkowaniu. Są bowiem ludzie, którzy potrafią za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę w momencie używania komórki np.:
  • Mówią głośno, kiedy ktoś do nich dzwoni.
  • Chwalą się przesadnie innym swoimi właściwościami w nowym modelu.
  • Pozwalają, aby telefon długo dzwonił, kiedy ludzie są w pobliżu lub celowo każą dzwonić do siebie, gdy znajdują się w miejscach publicznych.
Innym rodzajem stanu patologicznego jest obawa wyłączenia telefonu, by nie pozbywać się nagłej możliwości korzystania z telefonu. Jak widać uzależnienie tego typu ma bardzo poważny wpływ na psychikę człowieka, który staje się niewolnikiem techniki, która niby miała mu ułatwić życie, a raczej może doprowadzić do jego zniszczenia.