Szukaj

Pracoholizm

Pracoholizm staje się obecnie jednym z najbardziej popularnych nałogów, który nieświadomie jest akceptowany społecznie. Ludzie żyjący w biegu, którzy nastawieni są na sukces oraz pieniądze nie zauważają jak ich codzienna praca przeradza się w poważny nałóg, który może zniszczyć rodzinne życie. Praca postrzegana jest obecnie jako środek, dzięki któremu człowiek może uzyskać niezależność ekonomiczną oraz prestiż w społeczeństwie.

Podziel się
Praca
Taka transformacja postrzegania pracy powoduje, że ludzie nie zauważają granicy pomiędzy praca a odpoczynkiem. Zaciera się bowiem granica zdrowego rozsądku pomiędzy tymi dwoma rzeczami.

Społeczeństwo nastawione na zysk i konsumpcję oraz zawrotne tempo życia, co raz bardziej narażone jest na uzależnienie od swojego źródła dochodu, czyli pracy. Pracoholizm jest zaliczany do nowym uzależnieniem. Pracoholikiem, określa się osobę, która odczuwa niepohamowaną potrzebę pracy, co wywołuje u niej negatywny wpływ na zdrowie oraz relację społeczne. Pracoholik uważa, ze jego perfekcja i oddanie w pracy, powoduje, że jest dużo wart, przez co polepsza swoją samoocenę.

Uzależnienie od pracy często nie jest zauważalnym problemem przez społeczeństwo. Pracoholik poświęcający się pracy, nie wygląda na osobę zaniedbaną czy chorą, wręcz przeciwnie sprawia wrażenie osoby inteligentnej, która chce osiągnąć sukces. Dlatego w przeciwieństwie do alkoholizmu jest to nałóg nieświadomie akceptowany przez społeczeństwo.

Objawy uzależnienia od pracy:

  • angażowanie się w dużej ilości w pracę,
  • zaniedbywanie spraw rodzinnych,
  • odczuwanie wewnętrznej presji, by pracować więcej,
  • poświęcanie czasu w domu oraz weekendów na pracę,
  • życie w pośpiechu,
  • przejawy agresji w razie niepowodzeń,
  • obsesyjna chęć osiągnięcia celu,
  • rezygnacja z rozrywek oraz zabawy na rzecz pracy,

Problemy płynące z tego typu uzależnienia

Pracoholik zazwyczaj ma wypatrzony punkt widzenia otaczającej go rzeczywistości. Nie zauważa problemu,w tym, że poświęca czas swojej pracy. Uważa to za swój obowiązek, w końcu chce zapewnić dobry byt zarówno sobie, jak i swojej rodzinie. Lubi to co robi i uważa to raczej za swoje hobby niż uzależnienie. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy praca zaczyna rzutować na całe życie osoby uzależnionej.

Rodzina osoby uzależnionej zazwyczaj czuje się na drugim planie. Pracoholik bowiem mało się angażuje w życie rodzinne, nie okazuje uczuć, zawsze ważniejsza jest dla niego praca. Często dzieci pracoholika mają poczucie niekochania oraz czują brak zainteresowania ze strony rodzica, co może być przyczyną wystąpienia zaburzeń emocjonalnych. W małżeństwie u pracoholika  notorycznie dochodzi do kłótni, co może sprzyjać zburzeniu relacji partnerskich, a nawet doprowadzić do rozwodu.

Pracoholik, który nie uzyskuje awansu lub jego praca nie jest doceniana może popaść w depresję. Największą dla niego porażką byłaby utrata posiadanej pracy. Często pracoholizm staje się ucieczką od problemów, które dotykają osobę uzależnioną. Poświęcenie się pracy pozwala zapomnieć o niepowodzeniach i porażkach w życiu osobistym.