Szukaj

Wada wrodzona serca u dziecka

Często zdarza się, że dziecko przychodząc na świat rodzi się z wadą serca. Aby wykluczyć lub potwierdzić jej występowanie należy wykonać takie badania jak ultrasonografię, zdjęcie rentgenowskie lub EKG. Obecnie dzieci przychodzące na świat z wrodzoną wada serca maja spore szanse na całkowite wyleczenie i prowadzenie normalnego stylu życia.

Podziel się
Dziewczynka płacząca
W przypadku wad wrodzonych serca objawy chorobowe mogą wystąpić u dziecka bezpośrednio po narodzinach lub ujawnić się w późniejszym okresie życia. Do najczęstszych objawów świadczących o wadach wrodzonych serca u dziecka  są sine zabarwienie skóry w okolicach ust i plecków.

Najbardziej podatne na wady wrodzone serca są niemowlęta, których matki cierpiały na różyczkę w czasie ciąży. Szczególnie narażone na wystąpienie tego typu wady są również dzieci, których rodzeństwo cierpi na tego typu wady.

Przyczyny wad serca

Za główną przyczynę wad wrodzonych serca u dziecka uznaje się:
  • czynniki genetyczne
  • różyczka matki w czasie ciąży
  • środki chemiczne takie jak alkoholowego
  • błędy genetyczne

Najczęściej wadom wrodzonym serca u dzieci towarzyszy słaby przyrost masy ciała. Co więcej dzieci wolniej rosną  są bardziej podatne na zmęczenie i osłabienie, maja również trudności z oddychaniem i ssaniem.

Leczenie wad wrodzonych serca

Najpowszechniejsza metodą stosowana do leczenia wad wrodzonych serca u dziecka są zabiegi chirurgiczne. Wykonuje się je kiedy lekarz stwierdza, że ubytek na sercu dziecka nie skoryguje się samoistnie. Prócz operacji chirurgicznych zaleca się także leczenie farmakologiczne wad serca. Istnieje również możliwość wykrycia wady serca u dziecka  w okresie prenatalnym, wówczas można zastosować odpowiednie leczenie i zapobiec dalszemu rozwojowi wady sera u maluszka.

Większość wad wrodzonych serca u maluszków jest wyleczalna. W najbardziej krytycznych sytuacja istnieje prawdopodoboeństwo, że wada wrodzona serca może przyczynić się do śmierci bobasa lub wpłynąć na ograniczenie aktywności dziecka i uniemożliwić mu normalne funkcjonowanie.