Szukaj

Wypróżnianie oraz gazy w jelitach u noworodka

Układ trawienny noworodka, który przychodzi na świat początkowo nie jest całkowicie dojrzały. W związku z tym u maluchów możemy zaobserwować nadmierne gazy, które są stosunkowo częste i głośne. Częstotliwość oddawania stolców również jest nieco inna.

Podziel się
Noworodek

Wypróżnianie noworodków

Matki karmiące dziecko piersią na pewno nie mogą uskarżać się na brak wypróżnień u dziecka. W większości przypadków maluchy karmione w naturalny sposób oddają stolec średnio 5 razy dziennie. Tak częste brudzenie pieluch nie jest niczym złym.


Kobiety, których maluchy często się wypróżniają mają pewność, że ich dzieci są prawidłowo odżywione i dostają wystarczająca ilość pokarmu. Bowiem ilość oddawanych stolców w początkowym okresie życia dziecka jest uzależniona od ilości przyjmowanego pokarmu.


Należy jednak mieć świadomość, że po ukończeniu drugiego miesiąca życia u większości dzieci liczba wypróżnień ulega zmniejszeniu. Zazwyczaj ogranicza się to do jednego stolca dziennie, a nawet do jednego na dwa dni. Czasami bywa jednak tak, że niektóry maluch przez pierwszy rok życia wypróżniają się 5 razy dziennie.


Co więcej, dzieci karmione piersią zazwyczaj oddają luźne, wodniste stolce. Maluchy karmione pokarmem matki znacznie rzadziej cierpią na biegunki  powiązane ze spadkiem wagi.  Jeśli jednak uznasz, że twoje dziecko biegunkę, której towarzyszy gorączka warto skontaktować się z lekarzem.


Gazy w jelitach u noworodka

Noworodki podobnie jak osoby dorosłe maja gazy. Co więcej, bardzo często zdarza się, że są one niemal porównywalne jak u osoby dorosłej. Nie powinno więc nikogo dziwić, że młodych rodziców może zaniepokoić taka sytuacja. Nie ,ma w tym jednak nic złego. Jest to naturalne zjawisko związane z rozwojem noworodka. Z czasem układ pokarmowy dziecka dojrzewa, w związku z czym coraz rzadsze będą głośne wypróżnienia i gazy.


Gazy i głośne wypróżnienia są charakterystyczne dla noworodków. Głośne wypróżnienia są powodowane przez gazy, które są wypychane z dużą siłą. Jest to spowodowane przede wszystkim niedojrzałym układem trawiennym. W związku z tym taka sytuacja nie powinna nas niepokoić.