Szukaj

Zasady zdrowego odżywiania

Nie od dziś wiadomo, że zdrowe odżywianie jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Racjonalne podejście do tej kwestii pozwala na uniknięcie wielu ciężkich chorób. Wystarczy kilka prostych zasad wprowadzić do życia codziennego i od razu nasze samopoczucie ulegnie poprawie. Warto się do nich zastosować i zadbać o swoje zdrowie już dzisiaj!

Podziel się
Zdrowy posiłek fotolia.pl

Regularność to podstawa

Starajmy się jadać posiłki o stałych porach, ponieważ nieregularne jedzenie prowadzi do magazynowania niepotrzebnych substancji zapasowych w naszym organizmie. Spożywanie pokarmów powinno odbywać się 4-5 razy dziennie w małych ilościach. Przerwy między posiłkami przeznaczone są do trawienia wszystkich substancji, dlatego też niewskazane jest podjadanie między nimi! Do naszego menu wybierzmy produkty pełnowartościowe, a zarazem energetyczne. Drastyczne diety i głodzenie się powodują, iż nasz metabolizm ulega deregulacji, a co za tym idzie - często mamy do czynienia z efektem jo-jo. Należy pamiętać, aby nasz posiłek zaspokoił głód, a nie spowodował przejedzenia i uczucia sytości!

Jedz warzywa i owoce!

Warzywa i owoce są cennym źródłem witamin i składników mineralnych. Nie bójmy się po nie sięgać, gdyż ich spożywanie to praktycznie same plusy! Zawierają w sobie błonnik, który dobrze rozpuszcza się w wodzie, a co za tym idzie – obniża stężenie cholesterolu i przyspiesza wydalanie tłuszczów. Człowiek, który jest zestresowany potrzebuje dodatkowej ilości glukozy we krwi i często sięga po słodycze. Warto jednak zastąpić je jabłkiem czy też bananem. Unikniemy wtedy nadmiaru cukru w naszym organizmie. Osoby z nadwagą lub cukrzycą nie powinny zjadać więcej niż 300 g owoców w ciągu dnia.

Pij wodę – będziesz zdrowy!

Woda stanowi ok. 70% masy ciała dorosłego człowieka, dlatego jest tak ważnym, wręcz nierozłącznym  elementem każdej diety. Usuwa ona z organizmu szkodliwe produkty, powstałe w wyniku przemiany materii. Oczyszcza go i utrzymuje stałą temperaturę ciała, a także pomaga przy wchłanianiu substancji odżywczych. Wodę należy pić w niewielkich ilościach, ale regularnie! W innym przypadku, gdy przyjmujemy ją rzadko, może dojść do wypłukiwania soli mineralnych. Najlepszym rozwiązaniem jest ta źródlana niegazowana. Niepokojącym zjawiskiem jest uczucie pragnienia, ponieważ dochodzi wtedy do odwodnienia naszego organizmu. Podczas posiłków zrezygnujmy ze spożywania płynów. Sprawia to, iż soki żołądkowe ulegają rozcieńczeniu i następuje zaburzenie procesu trawiennego, a co się z tym wiąże – borykamy się ze wzdęciami i zaparciami. Wnioskując, zalecane jest picie wody przed pokarmem lub 2 godziny po.

Ogranicz spożywanie tłuszczów

Tłuszcze roślinne mają dobry wpływ na nasze zdrowie, natomiast zwierzęce już nie. Działają niekorzystnie na poziom naszego cholesterolu, który powoduje rozwój miażdżycy oraz większą krzepliwość krwi. Postarajmy się zastąpić tłuste mięsa i wędliny na ryby, a smalec i masło na oleje roślinne. Kwasy tłuszczowe występują również w fast – food’ach, tak bardzo popularnych wśród młodych ludzi. Zamiast stać w kolejce po następnego hamburgera, przygotujmy takie danie własnoręcznie w domu. Będziemy w stanie kontrolować zawartość tłuszczu i ograniczymy spożywanie szkodliwych substancji.

Zamiast soli – zioła!

Sól w nadmiernych ilościach szkodzi naszemu zdrowiu, dlatego też warto ograniczyć jej spożywanie. Może prowadzić do takich zaburzeń jak nadciśnienie tętnicze oraz przyczynia się do chorób serca, nerek i skóry. Bardzo niebezpieczna jest konsumpcja soli u osób z nadwagą, ponieważ zatrzymuje wodę w organizmie. Glutaminian sodu jest substancją, która wywołuje alergię, bóle głowy i duszności. Unikajmy więc dużego spożycia wędlin, zup w proszku, chipsów, paluszków. Nie wyobrażamy sobie potrawy bez soli? To żaden problem! Sięgnijmy po przyprawy, które także nadadzą jej aromat i wyśmienity smak. Możemy użyć do tego bazylii, tymianku, mięty lub oregano.

Ważne wskazówki

Podczas jedzenia pamiętajmy, aby dokładnie przeżuwać pokarm, gdyż będzie to miał pozytywny wpływ na proces trawienny. Nie należy połykać dużych kęsów i spieszyć się z konsumpcją posiłku. Sposób podania również ma ogromne znaczenie! Urozmaicajmy więc zwykłe obiady i kolacje, tak aby nasi bliscy zachwycili się nie tylko smakiem naszej kuchni, ale także poczuciem estetyki. Ostatni posiłek powinno się zjeść najpóźniej 2 godziny przed snem! Pamiętajmy o tym, ponieważ unikniemy w ten sposób problemów związanych z układem pokarmowym.

Autor: Paulina Klimek