Szukaj

Żywienie osób starszych

Starzenie się jest procesem, który obejmuje ciało, a nie stan ducha. U osób starszych zmniejsza się tempo przemiany materii i zwiększa podatność na różnego rodzaju choroby. Chcąc czuć się jak najdłużej dobrze nie należy zapominać o zdrowym żywieniu. Osoby starsze powinny zwracać uwagę na odpowiednią dietę.

Podziel się
Starsza kobieta na łące

Co należy włączyć do jadłospisu?

Przede wszystkim trzeba jeść duże ilości warzyw. Można jednak ograniczyć ziemniaki. Najlepiej w ciągu jednego tygodnia jeść dużo różnego rodzaju jarzyn. Warto także codziennie zjeść coś zielonego.

Z racji tego, że osoby starsze mogą mieć problemy z przegryzaniem i trawieniem niektórych surowych warzyw najlepiej podawać je w takiej formie, by stały się lżej strawne i nie utraciły ważnych składników pokarmowych. Stąd też zalecane jest przyrządzanie posiłków za pomocą gotowania na parze, pieczenia w piekarniku i opiekania na ruszcie. Poza tym wskazane jest przyrządzanie zup warzywnych z racji tego, że bogate są w wiele składników odżywczych.

Gotowanie na parze

Chcąc przyrządzać posiłki w ten sposób najlepiej zaopatrzyć się  w parowar lub sitko do gotowania na parze. Osoby, które nie posiadają takich sprzętów w domu mogą przyrządzać posiłki w zwykłych garnkach. Wlewamy na dno garnka odrobinę wody, wrzucamy warzywa i przykrywamy garnek pokrywką. W ten sposób ugotujemy na parze większość warzyw.

Pieczenie

Chcąc przyrządzić zdrowo posiłek można skorzystać z metody jaką jest pieczenie. Warto wiedzieć, że nie tylko ziemniaki można piec. Jest wiele innych warzyw nadających się do upieczenia. W przypadku pieczenia marchwi czy buraków, można wcześniej owinąć je folią aluminiową.

Opiekanie na ruszcie

Przygotowane w ten sposób warzywa są naprawdę smaczne. Żar powoduje rozłożenie węglowodanów na cukry naturalne, dzięki czemu warzywa mają słodszy smak i są lekkostrawne. W przypadku większości warzyw możliwe jest pieczenie na ruszcie.

Co należy jeść?

  • Owoce
Owoce są bogate w przeciwutleniacze, które wpływają korzystnie na organizm i chronią go przed uszkodzeniami i chorobami. Najlepiej miękkie owoce jeść na surowo, a te twardsze lekko ugotować, co sprawi, że będą lżej strawne. Dobrze jest również przyrządzać koktajle owocowe
  • Soki
Zalecane jest picie soków warzywnych, które nie tylko są bogate w błonnik, ale również pomagają oczyścić organizm.
  • Produkty pełnoziarniste
Są przede wszystkim źródłem błonnika, pomagającego w trawieniu i wydalaniu pokarmów. Mówiąc o produktach pełnoziarnistych myślimy o brązowym ryżu, kaszy gryczanej, owsie, komosie ryżowej, jęczmieniu i życie. Osoby, które nie mogą jeść ziaren jako takich powinny włączyć do diety płatki zbożowe.
  • Masła z orzechów i nasion
Są polecane osobom starszym. Takie masła są produkowane z rozdrobnionych nasion lub orzechów, przez co są bardzo zdrowe.
  • Nasiona roślin strączkowych
Skiełkowane nasiona strączkowe są lekkostrawne i można używać je do przyrządzania różnego rodzaju zup. Dzięki dodaniu do posiłków nasion strączkowych tworzymy pełnowartościowy posiłek.
  • Jajka
Jajka są bogate w białko, witaminę B, cynk, lecytynę i nienasycone kwasy tłuszczowe. Jajka mogą być jednak ciężkostrawne dla niektórych osób, dlatego najlepiej spożywać je z umiarem.
  • Ryby
Rybę można przyrządzić w różnoraki sposób. Co istotne wskazane jest jedzenie ryb ze względu na ich wartości odżywcze.
  • Grillowany kurczak
Grillowany kurczak jest doskonałym pomysłem na obiad. Najlepiej podawać go z dużą ilością warzyw.
  • Woda i herbaty ziołowe
Prawidłowe nawodnienie organizmu to podstawa zdrowego żywienia. Ułatwia trawienie, funkcjonowanie mózgu oraz utrzymywanie właściwego poziomu energii. Dlatego istotne jest picie dużych ilości wody lub herbat ziołowych w ciągu dnia. Nie należy jednak popijać w trakcie posiłków, gdyż może to powodować wzdęcia i gazy.