Szukaj

Piramida zdrowego żywienia jako podstawa zdrowej diety

Piramida żywieniowa będąca podstawą zdrowej diety bywa nazywana także odwróconą piramidą. Jest ona oparta na składnikach odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz aktywności fizycznej. Piramida żywieniowa dzieli się na 5 poziomów.

Podziel się
Składniki pokarmowe
Najważniejszym elementem każdej diety jest urozmaicenie. Nie ma możliwości dostarczenia organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych przy pomocy tylko jednego produktu.

W piramidzie żywieniowej położono nacisk na aktywność fizyczną. Jak wiadomo ruch wspomaga proces trawienia i spalania tkanki tłuszczowej. Oprócz ruchu istotne jest pilnowanie wagi. Chcąc sprawdzić czy nasza waga jest prawidłowa należy skorzystać ze wskaźnika BMI.

Drugą warstwą piramidy są warzywa i owoce, które jak wiadomo są źródłem witamin i minerałów oraz węglowodanów złożonych. Warto wiedzieć, że warzywa można jeść dowoli, jednak przy owocach należy zwracać uwagę na pewne ograniczenia. Wskazane jest spożywanie 2 garści owoców dziennie.

Następnym poziomem są warzywa strączkowe takie jak groch, fasola, bób, soja, soczewica, nasiona oraz nasiona i orzechy. Są one źródłem białka i dobrych tłuszczy. Poza tym są pomocne przy regulowaniu poziomu cukru we krwi oraz wpływają na obniżenie ciśnienia i cholesterolu. Białko wspomaga rozwój kości i stanowi źródło energii. Niedobory białka w diecie są przyczyną utraty masy mięśniowej. Zbyt duże ilości białka z kolei mogą tuczyć i obciążać nerki i wątrobę, dlatego przede wszystkim istotna jest równowaga.
 
Źródłem białka są produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak mięso, ryby, chudy drób, nabiał i jajka. Właśnie takie produkty stanowią kolejny poziom piramidy żywienia. Warto spożywać raz w ciągu dnia jeden z wyżej wymienionych produktów. Znacznie rzadziej należy jeść natomiast czerwone mięso, mleko, sery i tłuszcze nasycone
 
Na szczycie piramidy znaleźć możemy produkty, które należy w znacznym stopniu ograniczyć. Mowa tutaj o:
  • czerwonym mięsie i maśle (tłuszcze nasycone)
  • jasnym pieczywie, makaronach, białym ryżu, ziemniakach
  • słodyczach (węglowodany proste)
  • mocno przetworzonych daniach
  • fastfoodach
  • tłuszczach trans (frytki, chipsy, wyroby cukiernicze)
  • soli i przyprawach zawierających glutamininian sodu