Szukaj

Właściwości szpinaku

Szpinak posiada niechlubną opinię. Kiedyś uznawany był za jedną z gorszych potraw dla dzieci. Teraz jednak wiadomo już, jak bogate i liczne właściwości posiada. To powoduje, że szpinak powinien być podstawowym elementem zdrowej i bogatej w witaminy oraz minerały diety.

Podziel się
Szpinak Fot. Alec\'s Red House / Mail

Właściwości szpinaku

Szpinak sam w sobie nie każdemu może smakować. Jednak odpowiednio przygotowany i podany do obiadu może być i smaczny i zdrowy. Warto wspomnieć, że szpinak zmniejsza ryzyku wielu chorób oraz redukuje i jednocześnie reguluje tłuszcz w organizmie. Pierwsze właściwości lecznicze szpinaku, odkryli Europejczycy. Pielęgniarki podawały osłabionym osobom napar z liści szpinaku, a pacjenci w niewyjaśnionych wtedy okolicznościach powracali do sił. Następnie szpinak trafił do USA, gdzie jego działania udowodnili amerykańscy naukowcy.

W badaniach potwierdzono właściwości lecznicze szpinaku. W wynikach wykazano, że szpinak zawiera spore ilości żelaza, który często przyjmowanie jest przy na przykład anemii. Dodatkowo posiada wapń, czyli główny budulec kości. W swoim składzie ma również szereg witamin, takich jak B1, B2, B6, C, E czy K. Ponadto posiada cząsteczki jodu, managanu czy karotenu, które wspomagają ludzki organizm. W badaniach potwierdzono również, że szpinak korzystnie wpływa na pamięć, regulując i jednocześnie opóźniając procesy utraty pamięci. Co oznacza, że spowalniać może on postępowanie Alzheimera.

Coraz częściej pojawia się sformułowanie, że zdrowa dieta to dieta bogata w szpinak. Trudno się dziwić skoro posiada tak ogromną ilość niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych. Kobiety będące na diecie lub po prostu dbające o swoją linię również się nie zawiodą. Szpinak jest niskokaloryczny, także jego nawet częste spożywanie nie powinno znacząca wpłynąć na wagę.  Łatwo również go spalić. Sprawdza się także u biernych palaczy, ponieważ w jego właściwościach znajdują się czynniki, które działają antyoksydacyjnie. Czyli oczyszczają organizm z wielu toksyn zawartych w tytoniu.

Podawany dzieciom pomoże lepiej koncentrować im się na nauce, poprawiając również przy tym samopoczucie. Jednak młodzi ludzie, bardzo często rezygnują z tego typu produktów z własnej diety ze względu na smak. Dlatego, aby uniknąć tego problemu, ważne jest odpowiednie przyrządzenie szpinaku.

Jak przyrządzić szpinak?

Najprostszym rozwiązaniem jest dodanie do niego soli i pieprzu. Soli w niewielkiej ilości. Ugotowany na parze i podany do obiadu powinien smakować i wnosić swoje bogate właściwości. Innym bardzo podobnym sposobem jest przyrządzenie z niego pasty. Wystarczy posolić, popieprzyć, dodać śmietanę i jajka, a następnie jeść z pełnoziarnistym pieczywem. Takie śniadanie można określić jako „witaminową bombę energii”. Chleb pełnoziarnisty, jajka no i oczywiście szpinak to źródła szeregu witamin. Idealne na śniadanie, które jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Taki poranny posiłek powinien dostarczyć mnóstwo sił na większość dnia.

Innym rozwiązaniem mogą być potrawy zawierające szpinak. Najlepszym przykładem są pierogi ze szpinakiem. Ta popularna potrawa jest smaczna i zdrowa, może być idealnym obiadem w ciągu dnia. Mogą być to również naleśniki.

Tak na małym marginesie – człowiekowi podobno co siedem lat zmieniają się upodobania kulinarne, więc jeżeli kiedyś szpinak nie smakował, może zasmakuje dziś.