Szukaj

Dieta cukrzycowa

Dieta cukrzycowa, a właściwie dieta przeciwcukrzycowa należy do najważniejszych czynników profilaktyki i leczenia. Wymaga ona sporej dyscypliny od osób, które pragną się do niej dostosować, a właściwie stosowana pomoże utrzymać odpowiedni poziom cukru w organizmie.

Podziel się
Chrupkie pieczywo sxc.hu
Korzystają z niej głównie osoby chore na cukrzycę, ale mogą też te, które chcą zapobiec nadejściu choroby. Przecież lepiej jest zapobiegać niż leczyć. W znacznej większości przypadków, do powstania cukrzycy prowadzi niezdrowy tryb życia taki jak: stres, nieumiejętność wypoczynku oraz nieprawidłowe odżywianie. Dieta cukrzycowa niewiele różni się od zwykłej diety.

Dieta cud?

Niewiele nie znaczy wcale, pierwszym istotnym czynnikiem jest odstawienie używek alkoholowych. Dopuszczalna granica dziennie to jeden kieliszek wina lub mały drink. Kolejnym etapem jest odstawienie słodkich i gazowanych napojów, które zastąpić można zwykłą wodą, odbije się to na pewno korzystnie na zdrowiu.

Następnym krokiem są także słodycze, zbyt duża zawartość cukru eliminuje je, jako deserek czy przekąskę. Zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po jabłko czy jakiś inny owoc, oczywiście bez przesady! Pamiętajmy, że owoce to również źródło cukru. Konkretne jedzenie typu mięso-ryby, nie jest zastrzeżone ani obarczone surowymi regułami, warto jednak pamiętać, aby mięso nie było zbyt tłuste. Jeśli chodzi o przyprawianie, należy unikać soli a zastąpić ją innymi aromatycznymi przyprawami.

Przykładowy dzienny jadłospis:
  • zwiększ ilość ryb w diecie ze względu na korzystne kwasy Omega-3,
  • dieta powinna być bogata w błonnik pokarmowy (gruboziarniste kasze, warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe, ziemniaki)
  • z białek powinno pochodzić 12-15% energii (połowa to białko zwierzęce), z węglowodanów 55-60% energii, z tłuszczów 20-30%,
  • do każdego posiłku powinno się spożywać warzywa i owoce, najlepiej na surowo. Dzienna ich podaż to co najmniej 300-500g,
  • dzienne spożycie cholesterolu wynosi poniżej 300 mg, ogranicz podroby i żółtka jaj do 2-3 tygodniowo,
  • dzienna ilość soli kuchennej (NaCl) nie powinna przekraczać 6g,
  • alkohol oraz słodycze należy wykluczyć z diety, gdyż powodują wzrost stężenia glukozy, triglicerydów i cholesterolu oraz hiperlipidemię (nadmiar lipidów we krwi)
Podsumowując, dieta cukrzycowa wiąże się z dużą dyscypliną i samokontrolą, jednakże warto ją wypróbować, gdyż może przynieść wiele korzyśni zdrowotnych, nie tylko cukrzykom!

Autor:

Damian Nowaczek