Szukaj

Dieta w chorobie tarczycy

Tarczyca to narząd, który produkuje hormony odpowiedzialne za metabolizm całego organizmu. Dodatkowo wpływają na prace układu nerwowego, krążenia. Nadmiar lub niewystarczająca aktywność gruczołu tarczowego może powodować liczne problemy. Po przeprowadzeniu leczenia farmakologicznego należy dokonać modyfikacji diety tak, aby nawyki żywieniowe chorego były zgodne z zapotrzebowaniem normalnie pracującej tarczycy. 

Podziel się
Talerz warzywa
W ten sposób zostanie wspomagane naturalne działanie farmaceutyków.

Dieta w chorobach tarczycy powinna być odpowiednia do zdiagnozowanego stanu chorobowego. I tak w przypadku nadczynności, niedoczynności lub stanu prawidłowego tak zwanej eutyrozie spożywane produkty będą różne.

Niedoczynność Tarczycy

Kiedy pojawia się niedobór hormonów tarczycy dochodzi do spowolnienia przemiany materii. Ten stan chorobowy manifestuje się sennością, zmęczeniem, bólami głowy, wypadaniem włosów, uczuciem zimna oraz uporczywymi zaparciami.

Jednym z najważniejszych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, jest Jod. Brak tego pierwiastka w organizmie może wywołać: zaburzenia płodności, tak zwanego wola, opóźnienie rozwoju fizycznego i umysłowego.

Dieta w chorobie niedoczynności powinna składać się z :
  • Sporej zawartości błonnika- orzechy, chleb pełnoziarnisty, fasola, nasiona, owoce i warzywa.
  • Jod - jodowana sól kuchenna, ryby morskie
  • Tłuszcze roślinne pomogą zredukować ilość tłuszczów w organizmie: olej kukurydziany, niektóre rodzaje margaryny.

Pij dużo płynów

Dobrze jest wprowadzić też do swojego planu dnia kilkunastominutowe ćwiczenia fizyczne. Pozwoli to usprawnić perystaltykę jelit.

W diecie chorego z niedoczynności tarczycy należy ograniczyć takie produkty, jak: kapusta, brokuły, brukselka, kalafior a także nasiona roślin strączkowych. Są to źródła siarkocyjaniny oraz hemaglutyniny mające negatywny wpływ na syntezę hormonów.

Nadczynność Tarczycy

W wypadku tego stanu chorobowego należy podać organizmowi substancji odżywczych, które dostarczą mu więcej energii. Człowiek mający nadczynność Tarczycy mimo apetytu traci na wadze, ma biegunkę, traci masę kostna na skutek utraty wapnia wraz z moczem. Czasami pojawia się niewielka anemia. Zdarza się, że chory cierpi na wzdęcia, zwiększone wydalanie gazów.

Aby zachować odpowiednie proporcje w organizmie należy w diecie zastosować następujące produkty: Masło, ser, śmietana oraz inne produkty mleczne pozwolą na zwiększenie ilości wapnia.

Majonez oraz tłuszcze zwierzęce zahamują utratę wagi. W wypadku biegunek należy unikać owoców i soków.
Preparaty witaminowe oraz składniki mineralne bogate w wapnia- A, D i E

Dodatkowo powinno się unikać kofeiny, alkoholu, nikotyny oraz coca-colę działają negatywnie na serce. 

Dieta w przypadku prawidłowej ilości hormonów. Eutyreoza

Najlepiej aby w diecie oraz stylu życia równoważyć produkty stymulujące oraz hamujące czynności hormonalne. Właściwa dieta wspomoże działanie hormonów, gdyż lepsze trawienie usprawnia ich wchłanianie. Dobrze by spożywać produkty bogate w wapń, błonnik. Zastępować tłuszcze zwierzęce roślinnymi, jeść dużo owoców. Ograniczyć ilość wypijanej kawy i alkoholu.