Szukaj

Dieta śródziemnomorska znacznie zmniejsza ryzyko ataku serca i wylewu?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy pod nadzorem Dr. Ramóna Estrucha z oddziału Medycyny Wewnętrznej Szpitala Klinicznego w Barcelonie prowadzili badania,  w których porównali dietę śródziemnomorską z dietą niskotłuszczową. Prawie po pięciu latach  wyniki były tak uderzające, że można było już przerwać badanie, a otrzymane rezultaty opisano w ,,New England Journal of Medicine’’.

Podziel się
Sałatka grecka Fot. Typofi\\\'s / sxc.hu
Dieta śródziemnomorska jest znaną bronią przeciwko chorobom serca, lecz czy jest wystarczająco efektywna?

Udowodniono, że najmniejsze problemy z sercem oraz najniższy wskaźnik zgonów wykazała grupa poddana diecie z dużą zawartością oliwy z oliwek, która to w porównaniu z dietą niskotłuszczową powoduje 30%  obniżenie ryzyka wystąpienia ataku serca, wylewu lub choroby układu krążenia już po 5 latach spożycia  Oprócz niej najlepsze notowania mieli pacjenci stosujący również tego typu dietę, ale w wariancie bogatym w orzechy, który o 28% zmniejszał wystąpienie podobnych efektów.

- Uważamy, że mocną stroną tego badania jest fakt, że opiera się ono nie tylko na wynikach w pomiarze ciśnienia krwi i zmianach w poziomie cholesterolu, lecz na  konkretnych przypadkach klinicznych, dzięki którym sam uwierzyłem, że dieta śródziemnomorska znacznie zmniejsza częstość występowania zawałów serca, udarów i schorzeń związanych z układem krążenia – wypowiada się Dr. Estruch.

Podobne badania prowadzone w poprzednich latach nie przyniosły tak rezultatów, ze względu na to, że badano wpływ diety śródziemnomorskiej  na pacjentów, z zaawansowanymi już dolegliwościami związanymi z układem krążenia, podczas dieta śródziemnomorska jedynie efektywnie zapobiega ich wystąpieniu, a zespół badawczy postanowił tym razem losowo przypisać pacjentów do różnych grup eksperymentalnych.

Grupy stosujące dietę śródziemnomorską bez dodatkowych wariantów zastąpiły czerwone mięso oraz drób  większą ilością ryb, które spożywali w każdym tygodniu wraz z dużą ilością owoców morza oraz warzyw, zaś osoby poddające się diecie śródziemnomorskiej w odmianie zawierającej większą ilość oliwy z oliwek , przyjmowały ten rodzaj tłuszczu w ilości 4 dużych łyżek stołowych dziennie. Olej ten zawiera bowiem wiele cennych dla zdrowia składników takich jak polifenole i tokoferole - zmniejszające poziom czynników zapalnych w organizmie oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, które to mogą znacznie poprawić  kondycję naczyń krwionośnych.

Grupa poddana diecie śródziemnomorskiej z większą ilością bakalii została poproszona o przyjmowanie 30g mieszanki orzechów włoskich, migdałów i orzechów laskowych dziennie. Wyeliminowano jej również z diety mięso czerwone i wszelkie napoje gazowane. Uczestnicy diety niskotłuszczowej spożywali trzy porcje ryb i owoców morza tydzień i taką samą ilość owoców i warzyw jak pozostałe dwie grupy.

Ze względu na to, że otyłość jest jedną z głównych przyczyn udarów i zawałów serca, każdej z grup podawano taką samą ilość kalorii dziennie. Ilość ćwiczeń i rodzaj przyjmowanych leków również nie wykazywał statystycznie istotnych różnic. Mimo to, najniższe ryzyko zachorowań i tak wykazała grupa poddana diecie śródziemnomorskiej.

Jednakże sam Dr. Estruch twierdzi, że dieta ta miała pewne ograniczenia. Część pacjentów zrezygnowała z eksperymentu z powodu mimowolnego zwiększenia się ich masy ciała, która to teoretycznie również zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca. Zjawisko to motywowało pozostałych uczestników do utrzymania lepszej kondycji ich układu krążenia i dbałości o serce.

Pomimo to, badania te stanowią materiał dowodowy na to, że dieta śródziemnomorska odgrywa ważną rolę w ochronie serca, dlatego też kardiolodzy powinni polecać ją osobom u których ryzyko wystąpienia chorób krążenia jest największe.

Opracowała:

Jagoda Jęczmień