Szukaj

Wypadanie włosów w ciąży

W czasie ciąży kobieta przechodzi szereg przemian i odczuwa mnóstwo zmian w organizmie, ale nie tylko. Skóra staje się inna a włosy łatwo się przetłuszczają i wypadają. To prawdziwa bolączka wielu kobiet oczekujących dziecka.

Podziel się
Piękna kobieta o długich włosach PR & Marketing

Ta sytuacja powoduje wiele niepotrzebnych nerwów, jednak nie ma co panikować. Wypadanie włosów w czasie ciąży to zjawisko zupełnie normalne. Ustępuje samoistnie i jest odwracalne, co oznacza, że po ciąży ubytki włosów uzupełniają się. Jednak pojawiają się dwa problemy. Pierwszym jest nadmierne wypadanie włosów, a problem numer dwa to bez wątpienia estetyka, czyli wygląd kobiety. W tym wspaniałym okresie, nie zawsze wygląda się przez to korzystnie. W związku z tym istnieje szereg odpowiednich metod, takich jak odpowiednia pielęgnacja włosów i dopasowana dieta, które umożliwiją zredukowanie tych problemów.

Dlaczego włosy w ciąży wypadają?

Nim przedstawione zostaną metody walki z tym problemem, warto zastanowić się, dlaczego w ogóle włosy wypadają? Wszystko jest spowodowane nadmierną aktywnością hormonów - głównie estrogenów. Często można się spotkać z opinią, że winą jest złe odżywianie – to prawda. Dieta jest istotna dla uzyskania pięknych i lśniących włosów. Jeżeli w codziennym jadłospisie nie ma miejsca dla witamin i składników odżywczych, czyli warzyw, owoców czy ryb, to włosom brakuje witamin i wypadają. Trzeba pamiętać, że część tych wartości przeznaczana jest teraz dla dziecka. Dodatkowo mała ilość snu, mało odpoczynku i stres, nerwy czy napięcie powodują wypadanie włosów. Jak to się mówi, im więcej stresu, tym włosów na głowie mniej.

W niektórych sytuacjach powód wypadania włosów może być nieco inny. Za ten stan odpowiedzialna może być niedoczynność lub nadczynność tarczycy. W takiej sytuacji potrzebna jest wizyta u lekarza i przeprowadzenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Do powodów wypadających włosów można również zaliczyć operacje przed ciążą, wirusy, infekcje czy zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Jak dbać o włosy w czasie ciąży?

Istotną rolę odgrywa dieta. Cynk, magnez i witaminy są potrzebne do zachowania zdrowej kondycji włosów. To właśnie dieta uboga głównie w dwa pierwsze pierwiastki powoduje wypadanie włosów. Bardzo często również ich przetłuszczanie się. W związku z tym, kobieta w ciąży musi jeść więcej owoców i warzyw – oczywiście surowych. Polecane są również produkty przygotowane na parze, np.: ryba. Zamiast czerwonego mięsa lepiej wybrać drób. W takich produktach znaleźć można też witaminy typu B, C, E czy D. Witaminy C odpowiedzialne są za zdrową skórę, a w połączeniu z witaminą D korzystnie wpływa na jakość włosów.

W celach estetycznych może odwiedzić fryzjera i zmienić fryzurę na taką, która zakryje wszelki ubytki we włosach. Można również zastosować opaskę czy przepaskę na głowie, która również takowe miejsca zakryje. Kolejną ewentualnością jest spięcie włosów w kucyk, które również pozwolą zakryć przerzedzone miejsca na głowie. Reasumując istotnymi elemntami w zapobieganiu wypadaniu włosów jest:

  • odpowiednia dieta,
  • odpoczynek,
  • aktywność fizyczna,
  • unikanie sytuacji stresowych.

Należy też pamiętać o tym, że okres ten jest przejściowy i dotyczy zdecydowanej większości kobiet. Po urodzenia dziecka, do kilku miesięcy włosy odrosną i wrócą do stanu w którym były przed ciążą. Metody wyżej wymienione, pomogą zredukować proces wypadających włosów.

Autor: Damian Nowaczek