Szukaj

Czym jest wazektomia?

Wazektomia jest jedną z metod antykoncepcji przeznaczoną wyłącznie dla mężczyzn. Konkretnie jest to zabieg urologiczny, który polega na przecięciu nasieniowodu lub nasieniowodów. W ten sposób, mężczyzna nie jest w stanie zapłodnić kobiety.

Podziel się
Brzuch mężczyzny Fot. Matthew Bowden / sxc.hu

W związku z tym, że nasieniowody zazwyczaj mają 3mm obwodu, procedura nazywana jest zabiegiem mikrochirurgicznym. Zabieg wazketomii wykonuje się na wyczuwalnym przez skórę nasieniowodzie. Lekarz, aby dostać się do danego nasieniowodu, musi przeciąć skórę, a następnie podwiązać nasieniowody. Ten zabieg mikrochirurgiczny jest trwały w efekcie. Oznacza to, że do momentu, kiedy lekarz nie podejmie próby zawiązania nasieniowodów nie ma możliwości zapłodnienia kobiety. Z tego powodu jest bardzo skuteczny.

Wazketomia bez skalpela

Obecnie stosowana jest również metoda wazektomii, w której lekarz, aby dostać się do nasieniowodu, nie potrzebuje skalpela. Procedura WBS, czyli zabiegu wazektomii bez skalpela, trwa około 10 minut. W przypadku WBS stosuje się metodę rozwarstwienia skóry. Dzięki temu, unika się nacięcia skóry a w konsekwencji zakładania szwów. Pojawiła się również nowa metoda, która polega na wycięciu kilku milimetrów nasieniowodu, gdzie zakładane są również podwójne, nierozpuszczalne szwy.

Czy zabieg wazektomi jest bezpieczny?

Zabieg wazkektomii nie jest groźny dla ludzkiego zdrowia ani nawet popędu seksualnego u mężczyzny. Jego zaletą jest wysoka skuteczność. Jednak zabieg ten, przeznaczony jest głównie dla mężczyzn, którzy posiadają już dzieci. Spowodowane jest to faktem, że nie w każdym przypadku, ponowne związanie nasieniowodów, gwarantuje przywrócenie płodności.

Mężczyźni młodzi, którzy nie mają dzieci, nie powinni korzystać z tej metody. Lekarze zawsze odradzają takiej decyzji.

Po zabiegu mężczyzna nie traci na efektywności w życiu intymnym. Praktycznie nie odczuwa żadnych zmian. Jedyną zmianą jest brak możliwości zapłodnienia parnterki.

Ile kosztuje zabieg wazektomii?

Zabieg wazektomii jest drogi. Jego ceny w specjalnych ośrodkach, mogą wynosić nawet 2000 zł. W samym ośrodku, przed zabiegem lekarz przeprowadza 30 minutowy wywiad, po którym pacjent udaje się do sali i wykonuje się tam podcięcie nasieniowodów. Po kilku dniach w zależności od oceny learskiej, pacjent może wrócić do współżycia.

Opracował: Damian Nowaczek