Szukaj

Co świadczy o tym że jestem w ciąży?

Często kobieta nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest w ciąży. Dopóki nie wystąpią pewne objawy, które mogą to jej uświadomić. Oczywiście brak miesiączki jest jednym z popularniejszych symptomów ciąży. Jednak istnieje jeszcze kilka objawów na które warto zwrócić uwagę.

Podziel się
Para
Po zapłodnieniu w ciele kobiety dochodzi do wielu rożnych zmian, które maja przygotować organizm na powstanie zarodka. Zmiany te przede wszystkim zawdzięczamy hormonom, a szczególnie gonadotropinie kosmówkowej, wytwarzanej przez łożysko, która od momentu poczęcia przedostaje się do kobiecego krwiobiegu.

Co świadczy o tym, że jestem w ciąży?

Jednym z pierwszych symptomów świadczących o tym, że możesz być w ciąży jest brak miesiączki. Podejrzenie takie jest w szczególności uzasadnione, gdy dochodzą do tego inne zauważalne objawy takie jak:
  • Wrażliwość piersi, które przypomina odczucia jak przed miesiączką. Możesz mieć uczucie mrowienia, pełności, a wręcz ich bolesności. Brodawki zaś staną się ciemniejsze, a grudki, które je obtaczają ulegną powiększeniu.
  • Zmęczenie, a czasem nawet uczucie kompletnego wyczerpania. Spowodowane jest to zmianami zachodzącymi w organizmie oraz skutek uboczny działania hormonów ciążowych.
  • Awersja do rzeczy, które do tej pory lubiłaś jeść lub pić. Często kobieta zaraz po zapłodnieniu odczuwa nietypowe zachcianki pokarmowe lub niektóre pokarmy ja odrzucają. Może to być spowodowane wyczulonym zapachem, który w czasie ciąży się bardziej wyostrza.
  • Nudności i wymioty poranne. Mogą się pojawić bardzo wcześnie w ciąży. Oczywiście zawdzięczamy to jak zwykle hormonom buzującym w organizmie. Zazwyczaj ustają one w późniejszych miesiącach ciąży i są zmorą większości ciężarnych kobiet.
  • Częste oddawanie moczu. Jest to typowy objaw związany z rozwijającym się w łonie zarodkiem. Powiększająca się macica powoduje ucisk na pęcherz moczowy, co staje się przyczyną częstszych wizyt w toalecie.
  • Drażliwość przypominająca wahania nastrojów przed okresowych. Charakterystyczna burza nastrojów, napływy lękowe, niekontrolowany płacz czy nagłe uczucia euforii. 

Jak się upewnić, że spodziewam się dziecka?

Powyżej wymienione objawy są podstawowymi symptomami odczuwalnymi przez kobiety, u których doszło do zapłodnienia. Najprostszym jednak sposobem, aby się tego dowiedzieć jest zrobienie testu ciążowego. Jak już wcześniej było wspomniane krótko po zagnieżdżeniu się zarodka w błonie śluzowej macicy, organizm zaczyna produkować gonadotropinę kosmówkową. Taki test ciążowy bada zawartość tego hormonu w moczu. Oczywiście test ciążowy staje się bardziej wiarygodny, gdy wykonany jest kilkakrotnie. Dla pewności jednak warto udać się do lekarza, który na podstawie badania ginekologicznego oraz badan krwi potwierdzi na sto procent czy spodziewasz się dziecka.