Szukaj

Prezerwatywa

Prezerwatywa to najpopularniejsza metoda mechanicznej antykoncepcji, która była już z powodzeniem stosowana w starożytności. Wtedy to prezerwatywa była wykonana z zwierzęcych jelit. Obecnie do produkcji tej formy antykoncepcji wykorzystuje się lateks.

Podziel się
Prezerwatywy
Na rynku farmaceutycznym dostępne są dwa rodzaje prezerwatyw: dla mężczyzn i kobiet. Dużo popularniejsza jest pierwsza z nich, a wynika to z przekonania że jest znacznie łatwiejsza w użyciu. Co poniekąd ma potwierdzenie w rzeczywistości.

Prezerwatywa przeznaczona dla mężczyzn ma bardzo wysoki wskaźnik skuteczności pod warunkiem, że jest ona prawidłowo zakładana. Według badań prezerwatywa stosowana jest zazwyczaj w pośpiechu co przyczynia się do jej zawodności. Ponadto jest ona mniej skuteczna wśród par, które dopiero co zaczęły używać prezerwatywy aniżeli u tych, jakie stosują ją już dłuższy czas.

By prezerwatywa właściwe zabezpieczała nas przed niechcianą ciążą, należy pamiętać o następujących kwestiach:

  • Nie używać prezerwatywy, która jest lepka i kleista
  • Nie używać prezerwatywy, która jest sucha
  • Nie używać przeterminowanej prezerwatywy
  • Nie należy stosować wazeliny lub oleju w celu zwiększenia jej poślizgu

Poza tym pośpiech nie jest tu wskazany ponieważ może spowodować uszkodzenie prezerwatywy paznokciem, a tym samym jej przedziurawienie. Rozpoczęcie zbyt gwałtowne stosunku - gdy kobieta nie jest wystarczająco nawilżona - może wywołać tarcie, a tym samym zniszczenie prezerwatywy.

Prezerwatywa to idealny środek antykoncepcyjny, który chroni nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Tym samym jest dobrą formą antykoncepcji dla osób, które często zmieniają partnerów seksualnych.

Zaletą prezerwatywy jest także jej dostępność. Bez problemu można ją kupić w aptece, kiosku czy zwykłym sklepie ponieważ jest dostępna bez recepty. 

Wady:

  • Możliwe pojawienie się uczulenia na lateks
  • Zdarza się, że obniża doznania seksualne
  • Nie właściwe założona może okazać się nie skuteczna