Szukaj

Jakie są objawy ciąży?

Dla wielu kobiet pierwszą oznaką ciąży jest spóźniający się okres. Inne przy dość nieregularnych miesiączkach nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że mogło u nich dojść do zapłodnienia i dopiero po wystąpienia innych charakterystycznych objawów są skłonne dla potwierdzenia zrobić test ciążowy.

Podziel się
Kobieta z różą

Jakie są podstawowe oznaki zajścia w ciąże?

Kiedy dochodzi do zapłodnienia organizm stara się przygotować na to, że zacznie się w nim rozwijać nowe życie. Często kobieta po prostu czuje intuicyjnie, że może być w ciąży, szczególnie gdy jest to już jej kolejna ciąża. Do charakterystycznych oznak ciąży można zaliczyć:
  • spóźniającą się miesiączkę,
  • wrażliwość piersi,
  • zmęczenie,
  • drażliwość,
  • częste oddawanie moczu,
  • mdłości i poranne wymioty,

Spóźniający się okres

Jest to chyba najpopularniejszy objaw ciąży, o który wie każda kobieta. Jeżeli ma się regularne miesiączki i nagle pojawi się brak okresu powinno się wykonać test ciążowy. Od momentu zapłodnienia do końca karmienia piersią miesiączka u kobiety ustaje. Jest to spowodowane zmianami jakie zachodzą w organizmie podczas ciąży. Jednak nie zawsze spóźniający okres może świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia. Nieregularność lub jego opóźnienie może być spowodowane przez inne czynniki takie jak stres, chorobę czy nadmierny wysiłek fizyczny.

Wrażliwość piersi

Jest to pierwsza z oznak ciąży, którą wyczuwa kobieta. Jest ona spowodowana stymulacja gruczołów mlecznych, która przygotowuje twoje piersi do późniejszej laktacji. Możesz, również zauważyć u siebie zmiany barwnikowe w okolicach brodawek. Stana się one na pewno większe i ciemniejsze, zaś grudki wokół sutek będą bardziej widocze.

Zmęczenie

Uczucie to zdarza się szczególnie w pierwszym okresie ciąży. Spowodowane jest ono zwiększoną ilością hormonów w organizmie kobiety. Zaznaczyć należy tutaj, że już od samego zapłodnienia  organizm kobiety ciężko pracuje przez to uczucie ciągłego wyczerpania. Jeżeli zauważysz u siebie ciągłą chęć spania lub szybkie męczenie się przy wszelakiego rodzaju działaniach fizycznych powinno cię to zastanowić czy przypadkiem nie jesteś w ciąży.

Drażliwość

Huśtawka nastrojów jest niczym nowym dla kobiety. Jednak po zapłodnieniu może stać się ona bardziej wyraźna. Jest to spowodowane działaniem hormonów ciążowych. Uczucie drażliwości może, również powodować zmęczenie, które towarzyszy ciąży.

Częste oddawanie moczu

Jest to przypadłość pojawiająca się już na początku ciąży. Objaw ten spowodowany jest, również przez hormony, które powodują zmiany w krążeniu krwi. Ponadto rosnąca macica może uciskać na pęcherz moczowy, co powoduje częstomocz.

Mdłości i poranne wymioty

Objaw ten też jest bardzo popularny i kojarzony z zajściem w ciąże. Mdłości zazwyczaj kobieta odczuwa rano stąd ich nazwa. Jednak mogą one trwać przez cały dzień. Do tej pory nie ma zgodności co je powoduje. Najprawdopodobniej duże stężenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej.

Oznaką ciąży może też być ochota na określone pokarmy lub wręcz przeciwnie, obrzydzenie do innych. Kobieta w tym czasie ma bardziej wyczulony węch, co może powodować u niej częstsze uczucie mdłości.

Wczesne objawy ciąży mogą przypominać objawy związane z okresem. Czasami może się pojawić lekkie plamienie o zabarwieniu różowawym, co oznacza zagnieżdżenie się embrionu w macicy. Kiedy zauważysz, któryś z powyższych objawów, bo oczywiście zdarza się, że nie wszystkie muszą wystąpić naraz powinnaś upewnić się czy jesteś w ciąży. Istnieje kilka na to sposobów.

Pierwszym z nich jest wykonanie testu ciążowego, który sprawdza stężenie hCG w organizmie kobiety. Jest to hormon ciążowy (gonadotropina kosmówkowa), który jest produkowany wyłącznie przez tworzące się łożysko.  Pozytywny wynik takiego testu oznacza, że jesteś w ciąży. Dla pewności jednak zaleca się powtórzenie próby kilkakrotnie aby wynik był wiarygodny.

Kolejną metoda jest wykonanie badania krwi i moczu. Jest to najskuteczniejsza metod, którą stosują lekarze dla potwierdzenia diagnozy ciąży. Oczywiście badanie ginekologiczne w gabinecie lekarski, również rozwieje obawy co do twojego stanu.