Szukaj

Niebezpieczeństwo i skutki przerwania ciąży

Aborcja jest to zabieg dokonywany w celu przerwania ciąży. Istnieją dwa rodzaje takiego zabiegu: chirurgiczny i farmakologiczny. Pierwszy polega na odessaniu tkanek płodu z macicy, zaś druga na przyjęciu leku, który blokuje progesteron, czyli hormon odpowiedzialny utrzymanie ciąży. W dzisiejszych czasach postępowanie takie uważane jest za kontrowersyjne, dlatego podlega częstym dyskusją. W tym artykule zostanie przedstawione jakie istnieją skutki oraz możliwe niebezpieczeństwa związane z przerwaniem ciąży.

Podziel się
Kobieta
Podjęcie decyzji o przerwaniu ciąży jest bardzo trudne i zależy od podstawy moralnej kobiety. W większości przypadków poddanie się aborcji jest jednym z gorszych momentów w życiu. Zależy to od tego, dlaczego jest ona dokonywana. Istnieje wiele powodów np. gwałt, choroba wrodzona dziecka, niechciana ciąża, zagrożenie życia kobiety.

Pomimo intencji w podejmowaniu tak trudnej decyzji, aborcja ma wiele przeciwników. W końcu nie powinno się odbierać życia, które zostało nam dane. Z dokonaniem aborcji wiąże się wiele konsekwencji, o których kobieta może nie mieć pojęcia. Pomimo tego, że jest to dość prosty zabieg, może wystąpić wiele komplikacji z nim związanych.

Możliwe skutki przerwania ciąży:

  • wystąpienie krwotoku,
  • wystąpienie infekcji,
  • ryzyko śmierci matki,
  • negatywny wpływ na płodność kobiety,
  • ryzyko wystąpienia w kolejnych ciążach, ciąży pozamacicznej,
  • wysępienie głębokiej depresji,
Im wcześniej dokonany zostanie taki zabieg, tym istnieje mniejsze ryzyko powikłań. Do dzisiaj nie jest dokładnie zbadane jak podjęcie takiej decyzji może wpłynąć na psychikę oraz organizm kobiety. Często aborcja chirurgiczna może wiązać się z negatywną konsekwencją odnośnie płodności kobiety. Zdarzają się przypadki wystąpienia problemów z zajściem w ciąże lub powstania ciąży pozamacicznej.

Niektóre kobiety traktują aborcję jak utratę bliskiej osoby, w szczególności kiedy podejmują taką decyzję w przypadku odkrycia wad wrodzonych u dziecka. Problemy psychologiczne wywołane wyrzutami sumienia oraz smutkiem, mogą trwać przez wiele lat. Niekiedy jednak podjęcie takiej decyzji może wywołać uczucie głębokiej ulgi.

Zanim zdecydujesz się na tak poważny krok rozważ wszystkie możliwe komplikację i skutki jakie wiążą się  z aborcją. Być może rozmowa z lekarzem i psychologiem będzie odpowiednim posunięciem. Pozwoli ci to na rozwianie wszelkich wątpliwości związanych z przerwaniem ciąży.