Szukaj

Ponowne zajście w ciąże po urodzeniu dziecka

Niedawno urodziłaś dziecko, a tu kolejna niespodzianka, bo okazuje się, że ponownie jesteś w ciąży. Nie myślałaś pewnie, że tak szybko powiększy się znowu twoja rodzina. Ważne jest jednak zachowanie spokoju, gdyż dodatkowe stresy nie są w twoim stanie wskazane. Twój organizm jeszcze nie powrócił do sprawności po porodzie, dlatego musisz szczególnie zadbać o swoje zdrowie.

Podziel się
Test ciążowy
Ciąże bliskie w czasie mogą mocno wyczerpać twój organizm. W końcu nie ma się co dziwić, niedawno urodziłaś dziecko, a tu czeka cię kolejna przeprawa przez dziewięć miesięcy oczekiwania na  potomka. Co może zrobić, by pomóc swojemu organizmowi oraz sobie w tym niebywałym wzywaniu?

Przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą ci pomóc:

  • Po pierwsze zrelaksuj się. Spróbuj nie obciążać dodatkowo swojego organizmu. Jeżeli jest to możliwe poproś kogoś o pomoc przy opiece nad nowo narodzonym dzieckiem. Może się okazać, że w pierwszych miesiącach ciąży nie będziesz wstanie zająć się swoim malcem w stu procentach. Pamiętaj o tym, że w twoim brzuszku rozwija się kolejne maleństwo, dlatego prosić o pomoc to nic wstydliwego.
  • Zastanów się nad wyborem opieki prenatalnej. Może twoja ciąże poprowadzi ten sam lekarz, jeżeli byłaś zadowolona z jego porad i usług.
  • Dobrze się odżywiaj. Teraz jest to bardzo ważne, gdyż musisz dostarczyć odpowiednich składników dla rozwijającego się dziecka. Poza tym musisz odbudować zapas witamin. Ważne będą tu w szczególności żelazo i białko oraz preparaty prenatalne.
  • Możesz czuć się niedożywiona, szczególnie kiedy karmisz piersią. Staraj się to robić dopóki będziesz wstanie. W razie problemów poradź się lekarza, gdyż czasami najlepiej dla matki w ciąży jest odstawienie dziecka od piersi. Czasami lekarz zaleca dietę, jak można dostarczyć organizmowi potrzebnych składników, zarówno dla dziecka, płodu oraz ciebie.
  • Staraj się odpowiednio przybywać na masie. Jest to istotne dla twojego maleństwa. Odrzuć zatem plany odchudzania się po porodzie na późniejszy czas. Zacznij się tak odżywiać jak przy wcześniejszej ciąży.
  • Zacznij ćwiczyć. Będzie to dobra forma na dodanie sobie energii oraz pomoże ci w walce z przygnębieniem. Poza tym będzie ci łatwiej znieść kolejną ciąże. W ćwiczenia możesz wciągnąć swoje nowo narodzone dziecko, poprzez chodzenie z nim na spacery czy basen. Połączysz w ten sposób pożyteczne z praktycznym.
Na pewno nie jest to dla ciebie całkiem komfortowa sytuacja. Możesz czuć się przygnębiona i wyczerpana, dlatego w razie kłopotów poproś kogoś o pomoc. Rozmowa z przyjacielem czy rodziną pomoże ci w walce z tą nową sytuacją. Nie martw się na zapas, bo na pewno sobie poradzisz. Obecna opieka nad maluszkiem będzie dla ciebie dobra lekcją przed kolejnym macierzyństwem. Poza tym druga ciąża wydaje się mniej straszna, niż pierwsza, gdyż wiesz co cie czeka.