Szukaj

Środki plemnikobójcze

Obecnie na rynku farmakologicznym istnieje wiele środków antykoncepcyjnych. Kobiety mogą stosować antykoncepcje w zależności od tego, jaki prowadzą tryb życia. Wśród bogatej oferty preparatów zabezpieczających przed ciążą, znajdują się także środki plemnikobójcze.

Podziel się
Maść
Środki plemnikobójcze są to substancje chemiczne dostępne pod postacią żelu, kremu, pianki lub czopka. Ich działanie polega na zabijaniu plemników, zanim dotrą do komórki jajowej. Niestety używane ich jako jedynego środka antykoncepcyjnego nie zawsze jest skuteczne. Chociaż oczywiste jest, że są lepszym wyjściem, niż brak jakiejkolwiek antykoncepcji. 

Większość prezerwatyw dodatkowo pokrywana jest środkiem plemnikobójczym.

Zalety używania środków plemnikobójczych
  • Są dostępne bez recepty. W połączeniu z prezerwatywami czy krążkami macicznymi (w Polsce nie dostępne) dają 98% skuteczności,
  • Są idealne dla kobiet starszych, mniej płodnych. Kobiety po 45 roku życia, które rzadko stosują antykoncepcje mają 10 do 15 % szans na zajście w ciążę. Kobiety przed 40 rokiem życia, mają 80% szans na zajście w ciążę.
  • Poza byciem środkiem antykoncepcyjnym są one także dodatkowym nawilżeniem pochwy w razie jej suchości.
Wady stosowania środków plemnikobójczych
  • Mają małą skuteczność u młodych kobiet ze względu na ich dużą płodność.
  • Są kłopotliwe w użyciu, niekiedy lepkie, a czasem mogą mieć nieprzyjemny smak co uniemożliwia uprawianie seksu oralnego.
  • Zdarzają się podrażnienia spowodowane stosowaniem środków plemnikobójczych.
Jeżeli pojawi się u Ciebie reakcja alergiczna na środek plemnikobójczy, zrezygnuj z jego używania i postaraj się zastąpić go innym preparatem. Inny rodzaj antykoncepcji może mieć składnik dodatkowy, decydujący o kwaśności, a tym samym nie będzie on drażnił Twoich narządów płciowych.