Szukaj

Antykoncepcja - zastrzyk hormonalny

Pigułka antykoncepcyjna kiedyż zrewolucjonizowała podejście do spraw seksu. Była przyczyną rewolucji seksualnej w latach 60 XX wieku. Obecnie za antykoncepcję, która zmienia nasze podejście do zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą uważa się zastrzyki hormonalne.

Podziel się
Strzykawaka
Wiele kobiet pragnie, aby antykoncepcja jaką stosują była nie tylko w stu procentach bezpieczna ale  również także komfortowa i łatwa w użyciu. Właśnie taką formą antykoncepcji jest zastrzyk hormonalny.

Najczęściej sięgają po niego panie, które nie mogą zażywać doustnych środków antykoncepcyjnych  , czy też inna forma antykoncepcji ich nie satysfakcjonuje. Ponadto zastrzyki zaleca się panią karmiącym piersią, cierpiącym na schorzenia wątroby czy zakrzepy w naczyniach krwionośnych.

Wskaźnik Perla pokazuje, iż metoda ta skuteczna jest 0,3 do 1,2 na skali Perla. Co oznacza, iż jest to wysoce skuteczny sposób zapobiegania ciąży.

Ta forma antykoncepcji wykonywana jest po wcześniejszym przebadaniu przez ginekologa i dostępna jest tylko na receptę. Jeżeli po rozmowie z ginekologiem dojdziesz do wniosku, iż jest to metoda najlepsza dla Ciebie a lekarz stwierdzi, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jej stosowania w Twoim przypadku przepisze Ci tę formę antykoncepcji.

Zastrzyk z hormonów wykonywany jest  przez lekarza ginekologa raz na trzy miesiące. Jeden zastrzyk powoduje, że przez ten czas zostajesz zabezpieczona przed nieplanowanym zajściem w ciążę.

Hormony zawarte w zastrzyku sprawiają, że działa on na przysadkę mózgową, co powoduje iż nie są wytwarzane komórki jajowe, a w rezultacie nie pojawia się okres.

Nie ma co prawda bezpośrednich przeciwwskazań do stosowania tej formy antykoncepcji ale lekarze raczej odradzają ją kobietą, które jeszcze nigdy nie rodziły. Jeżeli jesteś taką kobietą, ginekolog doradzi Ci abyś zastosowała jakąś mniej inwazyjną w organizm kobiety antykoncepcję.  Poza tym nie zdecydujesz się, na zastrzyk hormonalny musisz mieć świadomość że prowadzi on do trwałej trzy miesięcznej niepłodności. Zatem nie będziesz mogła w tym czasie podjąć próby poczęcia potomka. A pełna płodność powraca dopiero po kilku miesiącach od zaprzestania stosowania tej metody antykoncepcyjnej. Ponadto jeżeli często zmieniasz partnerów seksualnych, zastrzyk nie uchroni Cię przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Do zalet tej metody należy na pewno zaliczyć fakt, iż jest bardzo skuteczna i przy stałym partnerze erotycznym powoduje, że nie musimy stosować dodatkowych metod antykoncepcyjnych. Tym samym jest wygodna. Ponadto kobieta karmiąca piersią spokojnie może wybrać taką formę antykoncepcji, gdyż nie wpływa ona na jakość pokarmu, którym karmimy dziecko.