Szukaj

Wkładka wewnątrzmaciczna i system wewnątrzmaciczny

Historia wkładki wewnątrzmacicznej sięga 1880 roku, kiedy to używano jej w celu zwiększenia możliwości płodnych kobiety. Okazało się jednak, że pomimo iż macica przybiera prawidłowe położenie, ilość zapłodnień wcale się nie zwiększa. Z tego powodu świadomie zaczęto używać wkładki jako środka antykoncepcyjnego. Od tego czasu przeszła ona ewolucję - od ostrego-metalowego przedmiotu po wszelkiego rodzaju wkładki, wykonane z różnych materiałów.

Podziel się
Różne formy antykoncepcji
Przełom nastąpił w roku 1959 roku kiedy to Japończycy opatentowali nowe wkładki, które nie powodowały wielu skutków ubocznych. Tym samym dało to początek aktywnemu zastosowaniu wkładek domacicznych.

Jak to działa?


Wkładki wewnątrzmaciczne to niewielkie urządzenia wkładane do macicy przez pochwę. Najczęściej mają kształt litery T, jest ona zbudowana z plastiku i miedzi. Wkładka wewnątrzmaciczna przeszkadza w połączeniu plemnika z komórką jajową. Jeżeli pomimo przeszkody dojdzie do zapłodnienia, utrudnia ona zagnieżdżenie się jaja w macicy. System wewnątrzmaciczny działa inaczej, uwalnia dodatkowo progesteron. Proces ten sprawia, że zmienia się śluz szyjkowy, co utrudnia plemnikom przedostanie się do wnętrza macicy. Jeżeli jednak plemniki przedostaną się przez tą ''barierę'' hormon powstrzymuje je przed kontaktem z komórką jajową. Ponadto działa osłabiająco na śluzówkę macicy, przez co zapłodnione jajeczko nie może się zagnieździć. Obie metody muszą być zakładane przez lekarza ginekologa. Wkładki czyli spirale wewnątrzmaciczne są dużo bardziej popularne. Koszty założenia spirali wewnątrzmacicznej oraz jej zakupy ponosi pacjentka, w Polsce nie jest Ona refundowana przez Narodową Służbę Zdrowia.

Zalety wkładki wewnątrzmacicznej



  • Kiedy urządzenie zostanie umiejscowione w Twojej macicy nie musisz się już martwić o antykoncepcję,
  • W zależności od typu wkładki wymienia się ją co 3 albo 5 lat,
  • Wkładki wewnątrzmaciczne oraz system są dość niezawodne. Zawodzi co najwyżej w 1 lub 2 przypadkach na sto kobiet,
  • Płodność kobiety powraca zaraz po ich usunięciu.

Wady wkładki wewnątrzmacicznej



  • Kobiety które nie rodziły jeszcze dzieci powinny zrezygnować z tej metody antykoncepcyjnej,
  • Kobiety, które są narażone na infekcje przenoszone drogą płciową, nie powinny używać wkładki, gdyż zwiększa ona infekcje jajowodów. 
  • Kobiety, które decydują się na ten rodzaj antykoncepcji powinny zrobić wymaz pod kątem Chlamydi. Przed założeniem wkłądki należy wyleczyć się z infekcji,
  • Założenie i wyjęcie spirali może być bolesne,
  • Założenie spirali lub systemu wewnątrzmacicznego może spowodować niewielkie krwawienie między miesiączkami.