Szukaj

Orgazm a płodność

Orgazm jest to kulminacyjne stadium podniecenia seksualnego do którego dochodzi po współżyciu lub stymulacji erogennych miejsc. Czy jednak takie odczucie ma związek z płodnością? Czy osiągniecie szczytowania może wpłynąć na zapłodnienie? Co jeśli nigdy kobieta nie osiągnęła takiego zadowolenia to oznacza, że będzie miała problemy związane z posiadaniem dzieci?

Podziel się
Naga kobieta

Męski orgazm

Orgazm jest silnym uczuciem fizycznej oraz psychicznej przyjemności, które osiągają kulminacyjny punkt podniecenia w czasie aktu seksualnego. U mężczyzn orgazm zawsze kończy się ejakulacją, czyli gwałtownym wydaleniem spermy z prącia. Płyn ten składa się z plemników niezbędnych do zapłodnienia, dlatego osiągnięcie orgazmu przez mężczyzn jest niezbędne do prokreacji.

Taki wytrysk poprzedzony jest skurczem mięśni gładkich w wewnętrznych narządach płciowych. Poprzez wzrost ciśnienia skurcze powodują przemieszczanie się nasienia z najądrzy do nasieniowodów, a potem do cewki moczowej, z której jest wydalany płyn nasienny. Przed orgazmem następuje erekcja, czyli usztywnienie prącia, dzięki czemu jest możliwe wniknięcie penisa do pochwy partnerki. Po orgazmie penis powolnie wiotczeje przechodząc w stan spoczynku.

Kobiecy orgazm

U kobiet osiągniecie orgazmu jest prawdziwym wyczynem. Na początku następuje nabrzmienie piersi oraz zwiększenie się i zawilgocenie łechtaczki. Potem wzrasta nawilżenie w pochwie, dzięki czemu możliwe jest łatwiejsze wprowadzenie męskiego członka. Na chwile przed orgazmem narasta napięcie mięśni pochwy oraz odbytnicy, które zaczynają rytmicznie pulsować. Zauważalne są także zmiany w obrębie brodawek, które się powiększają oraz ciemnieją. W chwili osiągnięcia orgazmu ustępuje ukrwienie i mija napięcie mięśni przez co kobieta czuje odprężenie.

Nie wszystkim kobietą jest dane osiągnięcie tego cudownego uczucia. U kobiet czas na uniesienia przychodzi w późniejszym wieku, niż u mężczyzn. Zazwyczaj pierwszego orgazmu można się spodziewać po dwóch latach od rozpoczęcia stosunku płciowego. Trzeba, również zaznaczyć, że kobiety doznają podwójnej rozkoszy, gdyż jest możliwe osiągnięcie orgazmu pochwowego - przy pełnym stosunku lub łechtaczkowego - przy drażnieniu łechtaczki .

Należy jednak podkreślić, że szczytowanie nie jest warunkiem koniecznym do zajścia w ciąże. Chociaż dawniej były na ten temat inne zdania. Uważano bowiem, że podczas osiągania u kobiety orgazmu sperma jest bardziej zasysana do środka macicy, co sprzyja zapłodnieniu. Jednak ten mit został obalony.

Największą przeszkodą w osiągnięciu orgazmu jest stres oraz staranie się za wszelką cenę. Jeżeli macie problemy z osiągnięciem orgazmu, możecie skontaktować się ze seksuologie. W przypadku kiedy uważacie, że jego brak jest przyczyną waszych niepowodzeń związanych z zajściem w ciąże skontaktujcie się z lekarzem od niepłodności. Prawda jednak jest taka, że nie ma on nic wspólnego z płodnością, a przyczyna tkwi głębiej.