Szukaj

Kłopoty z poczęciem, z powodu małej ilości plemników

Plemniki stanowią kluczową rolę w procesie zapłodnienia. Tylko one są wstanie zapłodnić komórkę jajową, z której później powstanie dziecko. Produkowane są one w jądrach. Częstą przyczyną problemów z poczęciem jest ich zbyt mała liczba. Może to być spowodowane kłopotami z narządem, w którym są produkowane.

Podziel się
Plemnik i komórka jajowa Wikipedia
Najważniejsze zatem jest ustalenie, gdzie tkwi przyczyna niepłodności. Warto w tym celu udać się do lekarza, aby odszukać problemu. W przypadku kiedy w płynie nasiennym nie ma plemników lekarz sprawdza drożność przewodów, które łączą jądra z prąciem lub czy nie ma nieprawidłowości w funkcjonowaniu jąder.

Niedrożność przewodów nasiennych można leczyć operacyjnie. Jednak kiedy problemem jest sama jakość nasienia trzeba szukać przyczyny w jądrach. Do złej produkcji nasienia może przyczynić się:
  • niezstąpienie lub zbyt późne zstąpienie w dzieciństwie jąder do worka mosznowego,
  • zbyt długie wystawianie jader na wysoką temperaturę,
  • noszenie obcisłej bielizny lub spodni,
  • przechodzenie choroby, przy której utrzymywała się wysoka gorączka przez długi czas,
  • stosowanie leków i antybiotyków, które mogły uszkodzić płodność,
  • uszkodzenie jąder podczas uprawiania sportu,
  • zapalenie jąder,
  • problemy hormonalne,
W przypadku kiedy plemników jest zbyt mało, lub są zbyt wolne czy mają nieprawidłowy kształt mężczyzna jest badany pod względem wystąpienia żylaków jąder. Problemem płodności może być także, zanik specyficznego białka, który pozwala plemnikom sprawnie się poruszać. Jeżeli jeszcze do tego dochodzi ich mała ilość stanowi to poważny kłopot.

Jak wygląda leczenie zbyt małej ilości plemników?

Leczenie przy tego typu schorzeniu polega na odkryciu przyczyny.  Dlatego warto udać się do specjalistycznych placówek, które zajmują się tego typu problemami z płodnością. Jeżeli jest to spowodowane żylakami jadra, można je usunąć operacyjnie lub przez wstrzyknięcie odpowiedniej substancji. Czasami leczenie hormonalne może wpłynąć na zwiększenie liczby plemników. W tym celu bada się męski hormon płciowy testosteron oraz hormony gruczołu krokowego. Wtedy mężczyzna przyjmuje ustalona kurację złożoną z hormonów.

W przypadku braku plemników w nasieniu jedyną metoda zapłodnienia, jest skorzystanie z dostępnych w medycynie metod. Jednym z nich jest zapłodnienie wspomagana lub in vitro. Partnerka może, także skorzystać z zapłodnienia od innego dawcy, czyli z banku spermy. Jednak taka decyzja należy do was.