Szukaj

Relacja partnerska a poczęcie, czyli seks, płodność i dziecko

Poczęcie jest bardzo ważnym momentem w życiu każdego człowieka. To właśnie w tym momencie rodzi się nowe życie. Dlatego istotne jest, aby rodzice byli zdrowi, żeby mogli przekazać jak najlepsze geny swojemu potomkowi, by miał większe szanse na przetrwanie w łonie matki. Zasada jest prosta im lepiej przygotowani rodzice psychicznie i fizycznie, tym większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Podziel się
Para w łóżku Wikipedia

Czy istotny jest wybór partnera?

Jest to skrajne pytanie, gdyż większość par nie wybiera siebie pod względem zdrowotnym lecz kieruje się uczuciami. Jednak w przypadku poczęcia istotne jest przygotowanie obojga rodziców. Ważne, żeby posiadanie dziecka było świadomą decyzją. Dlatego zanim zdecydujecie się na dziecko, warto porozmawiać czego obydwoje oczekujecie od życia oraz zrobić wszelkie potrzebne badania, które stwierdzą czy obydwoje jesteście zdrowi.

Czasami w związku występują nieporozumienia związane z poczęciem. Zazwyczaj wynika to z określenia właściwego czasu kiedy ma do niego dojść. Większość par zmaga się także z problemami łóżkowymi. Niedopasowanie pod względem seksualnym może być poważną przeszkodą w zapłodnieniu.

Seks powinien oprócz przyjemności dawać poczucie bezpieczeństwa. Kontakt seksualny ma przecież nie tylko wymiar cielesny, ale również psychologiczny. Większość par czerpie z seksu przyjemność, jednak na prawdę jest to przygotowanie do wydania na świat potomstwa. W przypadku kiedy nie ma porozumienia w łóżku, spróbujcie ze sobą porozmawiać lub skorzystać z porady u seksuologa. 

Problemy z płodnością

Pierwszym problemem płodności jest wybór odpowiedniego czasu na dziecko. Należy pamiętać, że czym kobieta jest starsza, tym jej płodność się zmniejsza. Czasami partnerzy nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą mieć problemy z poczęciem. W większości przypadkach niepłodności, komórka jajowa nie zagnieżdża się w macicy lub obumiera z powodu nieprawidłowych genów w niej zawartych. Następuje wtedy samoistne poronienie.

Często zdarza się, że komórka jajowa nie może się połączyć z plemnikiem lub występują zaburzenia w cyklu owulacyjnym kobiety. Kiedy staracie się o dziecko zapoznaj się dokładnie swoim cyklem miesięcznym. Na pewno ułatwi ci to zajście w ciąże, kiedy będziesz świadoma, w którym momencie komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia.

Dla kobiet, które regularnie miesiączkują obliczenie dnia jajeczkowanie nie będzie trudne. Należy jednak pamiętać, że nie w każdym cyklu i nie w każdym miesiącu dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, dlatego nie jest tak łatwo zajść w ciąże.

Kiedy staracie się o potomka i nie wychodzi, warto porozmawiać z lekarzem, aby znaleźć gdzie tkwi problem. Odpowiednie leczenie może wam pomóc w posiadaniu dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że poczęcie jest uwarunkowane na trzech płaszczyznach ciała, umysłu i ducha. Dlatego problemy z nim związane powinny być rozpatrywane pod wszystkimi aspektami.