Szukaj

Zaburzenia cyklu miesiączkowania a płodność

Płodność kobiety uzależniona jest od prawidłowego funkcjonowania jej cyklu miesięcznego. Jednym z problemów, na które narzekają współczesne panie jest zaburzenie normalnego rytmu miesiączkowania. Zwykle jest to spowodowane niewłaściwym stylem życia.

Podziel się
Kobieta w średnim wieku
U przeciętnej kobiety cykl miesięczny trwa zazwyczaj od 21 do 35 dni. W momencie kiedy różnice długości cyklu w poszczególnych miesiącach nie przekraczają pięciu dni możemy mówić o tym, że są one regularne. Dziewczyna, która staje się kobietą zazwyczaj do pięciu lat po wystąpieniu pierwszego krwawienia powinna się spodziewać nieregularnego miesiączkowania, które z czasem się jednak normuje. Takie wahania u młodych dziewczyn uważane są za normę.

Istnieją jednak zaburzenia, które mogą w późniejszym czasie rzutować na kobiecą płodność. Zaliczamy do nich:
  • Pierwotny brak miesiączki. Jest to sytuacja, w której u młodej dziewczyny w wieku dojrzewania nie występuje krwawienie, pomimo prawidłowego rozwoju. W takim przypadku powinno się zgłosić do lekarza, w celu wykonania badań pod względem zaburzeń chromosomowych, hormonalnych oraz anatomicznych. Może to być powodem np. wad wrodzonych narządów płciowych.

 

  • Wtórny brak miesiączki występuje zazwyczaj w momencie, kiedy istnieją przerwy dłuższe niż sześć miesięcy pomiędzy krwawieniami. Taki brak miesiączki można zauważyć u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. W przypadku innych sytuacji jest to uważane za niewłaściwą sytuację. Jej przyczyną może być przyjmowanie niektórych leków, odchudzanie, zbyt duży wysiłek fizyczny, choroby tarczycy czy inne choroby przewlekłe. Wtórny brak miesiączki może być również powodem usunięcia lub niewłaściwego funkcjonowania jajników.

 

  • Nadmierne krwawienie zazwyczaj jest spowodowane długim brakiem miesiączki. Często także niewydolnością ciałka żółtego lub skrócenia fazy dojrzewania. Pojawia się ono u dziewczyn w wieku 11 – 12 lat. U kobiet dorosłych, takie nadmierne krwawienie może być natomiast przyczyną zaburzeń hormonalnych, mięśniakami, przerostami błony śluzowej, endometriozą, występowaniem stanów zapalnych, depresją czy posiadaniem wkładki wewnątrzmacicznej.

 

  • Zbyt rzadkie miesiączkowanie wiążą się z brakiem owulacji. Trwają one powyżej 32 dni. W przypadku kiedy występuje nadmiar androgenów lub taki stan utrzymuje się przez dłuższy okres czasu wymaga on diagnostyki hormonalnej oraz leczenia.
Jak już wyżej było wspomniane cykle miesięczne uwarunkowane są od stylu życia kobiety. Nieodpowiednia dieta, stres czy nadmierny wysiłek fizyczny może przyczynić się do zaburzeń miesiączkowania oraz trudności w zajściu w ciąże. Wszelkie nieprawidłowości powinny być zatem zgłaszane lekarzowi i poddane kontroli ze względu na możliwość wystąpienia poważnych komplikacji.