Szukaj

Objawy owulacji

Owulacja występuje u każdej kobiety bez wyjątku w każdym cyklu menstruacyjnym. Jest to jedyny moment na to żeby zapłodnić komórkę jajową i zostać mamą. Na pewno wiedza na temat tego kiedy one występują będzie dla ciebie przydana jeżeli planujesz dziecko i chcesz, żeby ta decyzja była przemyślana. Chyba, że wolisz wiedzieć kiedy masz unikać stosunku z partnerem, aby wręcz przeciwnie nie chcesz zajść w ciąże.

Podziel się
Test ciążowy

Jakie są podstawowe symptomy płodności?

Po pierwsze podwyższona temperatura ciała. Za to jej skok są odpowiedzialne hormony. W czasie kiedy jest przed jajeczkowaniem w orgazmie dochodzi do nadwyżki hormonu zwanego estrogenem. To on powoduje, że temperatura jest niższa niż w czasie owulacji. Kiedy natomiast stężenie progesteronu wzrośnie zauważysz na swoim termometrze skok o co najmniej 2 kreski.

Żeby jednak to zauważysz potrzebne jest kilkomiesięczna praktyka oraz stworzenie kalendarza ciążowego, gdzie wszelkie zmiany będą notowane.

Kolejny symptom to zmiany śluzu szyjkowego macicy. W naszym wypadku będzie nas interesował śluz przejrzysty o konsystencji białka kurzego. To on świadczy o tym, że nastąpiły u ciebie dni płodne. Dlatego, gdy zauważysz dużą ilość wydobywającego się śluzu, który jest rozciągliwy pomyśl o poczęciu dziecka.  Ten symptom, również potrzebuje wcześniejszych obserwacji, żeby wiedzieć kiedy może on wystąpić.

Zmiany w szyjce macicy dotyczące jej kształtu oraz ułożenia to kolejna wskazówka, że nastąpił czas owulacji.  Można to wyczuć za pomocą palców. Ułożenie macicy w pochwie znacznie wyżej oraz wyczucie jej miękkości świadczy o tym, że jesteś we trakcie jajeczkowania. W czasie dni niepłodnych jest ona znacznie niżej ułożona oraz przy ujściu jest zamknięta.

Kolejnymi symptomami, które nie koniecznie musisz wyczuwać, ale zdarza się, że na nie reagują kobiety jest:

  • Ból owulacyjny - wyczuwalny w momencie pęknięcia pęcherzyka i wydostania się komórki jajowej. Przypomina on trochę ból okresowy, tylko, że jest ulokowany po tej stronie, gdzie miało miejsce wydostanie się komórki jajowej.
  • Wyczuwalna wrażliwość piersi, która spowodowana jest wzrostem estrogenu, również podobna jak podczas miesiączki,
  • Plamienie owulacyjne, które spowodowane jest nagłym spadkiem estrogenów. Takie lekkie krwawienie zazwyczaj ustaję, gdy wzrasta wydzielanie progesteronu.
  • Obrzęk warg sromowych, szczególnie po stronie tego jajnika, w którym mam miejsce owulacja.
Odczytywanie podstawowych symptomów nie nie jest wcale trudne pod warunkiem, że występuje u ciebie okres regularny. Wtedy po wyznaczeniu połowy cyklu miesięcznego możesz spodziewać się kiedy nastąpi moment jajeczkowania. Należy pamiętać, że komórka jajowa jest możliwa do zapłodnienia jedynie przez 12 do 24 godzi. Dlatego możesz zawsze wesprzeć się produktami dostępnymi w aptece, które są dokładniejsze w wyznaczaniu dni płodnych.