Szukaj

Jak dbać o włosy w ciąży?

W czasie ciąży następuje zmiana w strukturze włosów przyszłej mamy. Niektóre kobiety zauważają, że w tym okresie stają się one bardziej lśniące i gęste, inne zaś narzekają na zbytnie przetłuszczanie się. Bez względu na to z jakim rodzajem włosów masz do czynienia, nie powinnaś zapominać o ich pielęgnacji w ciąży.

Podziel się
Długowłosa brunetka

Twoje włosy się zmieniają

Wygląd twoich włosów będzie się zmieniał wraz z miesiącami ciąży. W początkowym okresie możesz się spotkać z ich nadmiernym przetłuszczaniem się. Jest to spowodowane działaniem hormonów ciążowych, które zwiększają wydzielanie sebum. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce pod sam koniec ciąży.

W środkowej fazie ciąży działanie hormonów ciążowych będzie znacznie mniejsze, gdyż organizm zdąży się do nich przyzwyczaić. Dzięki temu kobiety mogą zauważyć znaczną poprawę swojej struktury włosa. Staną się one bardziej mocne, a nawet przestaną wypadać.

Oczywiście wygląd włosów kobiety w ciąży jest uzależnione od każdego organizmu z osobna. Włosy równie dobrze mogą stać się suche oraz trudne do ułożenia. Niebywałym zaskoczenie może się również okazać, że zaczną się one pojawiać w miejscach, których byś się nie spodziewała np. brzuchu czy twarzy.

Co należy zapamiętać odnośnie pielęgnacji:

  • Znajdź sobie szampon, który będzie odpowiedni do twoich włosów. Zmieniaj go jeżeli zajdzie taka potrzeba.
  • Nie rób trwałej ondulacji.
  • Nie stosuj preparatów do prostowania włosów.
  • Nie używaj rozjaśniaczy do włosów.
  • Farbowanie włosów generalnie nie wyrządza krzywdy dziecku. Należy, jednak pamiętać, aby w czasie dokonywania tego kosmetycznego zabiegu była odpowiednia cyrkulacja powietrza w salonie kosmetycznym. Możesz, także spotkać się z reakcjami alergicznymi, gdyż twoja skóra w ciąży jest dużo bardziej wrażliwa.
  • Spróbuj zmienić sobie fryzurę na łatwiejszą w utrzymaniu.
  • Uważaj na depilacją.
  • Jeżeli występują u ciebie reakcje alergiczne na kosmetyki, zasięgnij porady swojego lekarza lub farmaceuty odnośnie preparatów bezpiecznych dla kobiet w ciąży.