Szukaj

Antykoncepcja po porodzie

Kiedy maleństwo jest już na świecie, a Ty zregenerowałaś siły po porodzie zaczynacie razem z partnerem myśleć o powrocie do współżycia. Zanim jednak zdecydujecie się na ten krok wybierzcie właściwą metodę antykoncepcyjną.

Podziel się
Prezerwatywa
Zanim kobieta ponownie zacznie współżyć ze swoim partnerem powinno minąć czas połogu – 6 tygodni. W tym okresie dochodzi do zagojenia ran po pęknięciu lub przecięciu krocza, obkurcza się macica, regenerują się ścianki pochwy. Warto dać sobie ten czas, gdyż wcześniejsze rozpoczęcie inicjacji może spowodować pęknięcie gojących się ran, a nawet zakażenie pochwy.

Większość par nie myśli o powiększeniu rodziny tuż po przebyciu pierwszej ciąży dlatego warto zabezpieczyć się w odpowiedni sposób. Chociaż pierwsza owulacja pojawia się dopiero po 6 msc od porodu, zdarza się że kobieta może mieć ją wcześniej. Błędne jest też przekonanie, że karmienie piersią daje ochronę przed zapłodnieniem. Taka sytuacja ma tylko miejsce wtedy, gdy dziecko nie jest dokarmiane w dodatkowy sposób, chociaż i to nie daje 100% pewności.

Metody antykoncepcyjne

Zanim zdecydujecie się na antykoncepcję skonsultujcie swój wybór z lekarzem ginekologiem. Sprawdzi on czy ta metoda jest w pełni bezpieczna dla dziecka, a także czy nie spowoduje niebezpiecznych zmian w Twoim organizmie.

Antykoncepcja hormonalna

Pigułka dwuskładnikowa przeznaczona jest tylko dla tych kobiet, które nie karmią piersią. Można ją przyjmować już po 6 tygodniach od porodu, chociaż zaleca się poczekanie do 2-3 prawidłowych cykli miesięcznych.

Zastrzyk hormonalny. Ich skład podobny jest do jednoskładnikowych tabletek hormonalnych tzn. że zawierają tylko jeden hormon progestagen.  Podaje się go raz na trzy miesiące, najlepiej w gabinecie ginekologicznym ponieważ mamy wtedy pewność, że zostanie zrobiony bezboleśnie. Jego dużą zaletą jest fakt, ze omija układ pokarmowy kobiety, a zatem omija wątrobę.

Antykoncepcja mechaniczna

Wkładka wewnątrzmaciczna to metoda długofalowa, którą zakłada ginekolog i pozostaje w ciele kobiety 3-4 lata. Jest ona skuteczna ale nie zalecana parą, które pragną mieć kolejne dziecko w krótszym odstępie czasu.

Prezerwatywa najbardziej popularna i najłatwiej dostępna metoda antykoncepcyjna. Prawidłowo użyta jest bardzo skuteczna i zapewnia komfort partnerom, gdyż można jej użyć w dowolnym momencie.

Metody naturalne

Metoda objawowo-termiczna polega na obserwacji śluzu szyjkowego raz pomiaru temperatury ciała. Jest ona skuteczna pod warunkiem, że kobieta ma regularne cykle miesięczne a także nie działają na nia szkodliwe czynniki zewnętrzne jak np. stres.

Stosunek przerywany jest on częstą formą antykoncepcji jednak nie jest on polecany przez lekarzy ginekologów czy psychologów. Ze stosunkiem przerywanym wiążę się wiele niebezpiecześńtw jak np. ryzyko pojawienia się problemów z wytryskiem u mężczyzny czy zanik orgazmu u kobiety.