Szukaj

Odżywianie w czasie ciąży

W czasie ciąży kobieta powinna zwracać większą uwagę na to, co je. Pamiętając jednak o złotej zasadzie, że je dla dwojga, a nie za dwoje.

Podziel się
Ciążowy brzuch przewiązany wstążką Fot. Doriana_s / sxc.hu

Jak jeść w czasie ciąży?

Dieta w trakcie oczekiwania na dziecko powinna być przede wszystkim zrównoważona i urozmaicona, ponieważ to co je matka będzie miało wpływ na zdrowie dziecka. Dlatego wbrew popularnej radzi babć i ciotek nie należy jeść za dwie osoby. Wystarczy aby posiłki były niewiele większe od dotychczasowych, poza tym liczy się ich jakość. Podwójne porcje, więcej jedzenia bez dbania o to, co jest jedzone nie sprawią, że dziecko będzie zdrowsze, a nawet wręcz przeciwnie, mogą zaszkodzić maluchowi. Podobnie jak matce, gdy po narodzinach potomka zacznie zwracać uwagę na swoją wagę i zorientuje się, że przez nieodpowiednie jedzenie zdobyła więcej kilogramów niż powinna. Dodatkowo dbanie o dobór składników spożywczych może pomóc przyszłej mamie w pokonaniu lub złagodzeniu ciążowych dolegliwości.

Co należy jeść w czasie ciąży? Wiele osób pieczywo i makarony uważa za tuczące. Mija się to jednak z prawdą, a tym bardziej nie należy bazować na tej opinii w ciąży. Dobrze jednak zmienić białe pieczywo na ciemne, a makaron zwykły na razowy. Zawierają one więcej minerałów i błonnika. Jeśli dotąd nie jadało się kaszy, najlepiej zacząć, ponieważ zawiera ona składniki wspomagające odporność, która w czasie ciąży jest obniżona. Zamiast płatków kukurydzianych lepiej sięgnąć po otręby owsiane dodając je do jogurtów, surówek albo zup.

Warzywa można jeść praktycznie bez ograniczeń. Witaminy, błonnik pomagający na zaparcia, a także liczne minerały, które w nich występują są zdrowe dla matki i dziecka. W przypadku warzyw również istotne jest urozmaicenie. Nie można jedzeniem warzyw nazwać codziennego pomidora na kanapce. Trzeba korzystać ze wszystkich lubianych i dostępnych warzyw. Natomiast owoce, choć należy je jeść, należy na nie uważać. Nie przesadzać z ilością - 3 razy dziennie wystarczy. Dodatkowo lepiej nie delektować się za bardzo owocami egzotycznymi, bowiem dziecko może uczulić się na nie już w brzuchu matki.

Mleko i nabiał w ciąży

Mleko często bywa kontrowersyjnym produktem, ze względu na często wywoływane alergie. Jeśli jednak nie jest to problemem, nie wolno go unikać. Zawarty w nim wapń sprzyja rozwojowi i wzrostowi malucha. W pierwszym trymestrze dobrze jest wypijać trzy szklanki mleka dziennie, w następnych nawet cztery. Wartości odżywcze mleka można uzupełniać również jogurtami, maślankami, kefirem. Natomiast z serków pleśniowych, nawet jeśli są lubiane, lepiej zrezygnować. Mogą znajdować się na nich bakterie. Podobnie mało polecany jest ser żółty. Nie trzeba rezygnować z niego całkowicie, lecz jadać rzadko. Zawarty w nim wapń jest dobry, jednak tłuszcze już nie.

Jak to jest z mięsem?

Jedzenie mięsa w ciąży stawia wiele pytań. Co wolno? Czego nie wolno? Jak przyrządzić? Z pewnością mięso oraz ryby należy jeść. Lepiej jednak wybierać chude odmiany mięs: indyka, królika, kurczaka czy cielęcinę, a zrezygnować z tłustej wołowiny. Nawet mamy wegetarianki powinny zastanowić się nad złagodzeniem diety, ze względu na zawartość w mięsach żelaza, którego nie dostarczą żadne rośliny.

Przygotowywać należy najlepiej z małą ilością tłuszczu, a najlepiej gotowane. Smażone nie są całkiem zakazane, lecz dobrze ograniczyć je do dwóch, trzech razy w miesiącu. Podobnie przynajmniej raz w tygodniu dobrze zmienić mięso na ryby, których tłuszcze są niezbędnedo prawidłowego kształtowania się mózgu i układu nerwowego dziecka. Natomiast to czego nie wolno w ciąży, to jeść surowego mięsa. Próbowanie mięsa przed przygotowaniem, tatar czy sushi muszą zniknąć na ten czas z jadłospisu. Warto także ograniczyć kupowane w sklepach wędliny. Zawierają one dużo soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i prowadzi do obrzęków.

Z czego zrezygnować w czasie ciąży?

Wśród licznych produktów spożywczych jest kilka takich, z których na dziewięć miesięcy należy zrezygnować lub ograniczyć. Na szczycie tej listy znajduje się alkohol, który trzeba całkowicie odstawić na bok. Nawet cukierki z alkoholem stają się zakazanym produktem. Wśród innych rzeczy znajduje się niepasteryzowane mleko, owoce morza, surowe jajka, nawet w niepieczonych ciastach. Trzeba zwracać większą uwagę na daty ważności produktów, myć dokładnie warzywa, owoce oraz własne ręce. Warto również zmienić sposób doprawiania posiłków. Zamiast gotowych przypraw zacząć używać ziół, ponieważ w gotowych znajduje się glutaminian sodu wpływający negatywnie na krążenie.

Zdrowa matka, zdrowe dziecko

Niewielkie odstępstwa od diety w czasie ciąży np. zjedzenie pizzy, na pewno nie zaszkodzą, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Jedzenie w tym czasie nie może stać się przykrym rygorem, gdyż przyszła mama ma jeść to co lubi z szerokiej gamy produktów, byle nie przejadać się. Skrupulatne liczenie kalorii nie jest wskazane w tym stanie. Masa ciała zwiększy się i tak, jednak nie powinno być to więcej niż 11 kilogramów. Najlepiej jeśli posiłki nie są bardzo duże, ale częste co zapobiegnie zarówno mdłościom jak i napadom głodu. Trzy główne posiłki plus dwie zdrowe przekąski dostarczą niezbędnych składników i energii. Jeśli do tych zasad mama doda jeszcze picie soków, herbaty owocowej i wody zamiast napojów z kofeiną zarówno ona jak i dziecko będą cieszyć się dobrym zdrowiem. Zdrowie dziecka zaczyna się bowiem w brzuchu mamy i jej odżywianie w tym pierwszym etapie jest gwarancją zdrowia malucha również w kilka lat po jego narodzinach.

Autor: Karolina Skrzek