Szukaj

Jak wykonać test ciążowy?

Testy ciążowe są ogólnodostępne w aptekach oraz supermarketach. Obecnie dostępne testy mają ponad 97 procentową dokładność, o ile są poprawnie używane. Test można również wykonać w poradni planowania rodziny lub u lekarza pierwszego kontaktu. Jest on  dobrą metodą w odkrywaniu czy na pewno jesteś w ciąży.

Podziel się
Test ciążowy

Domowy test ciążowy

Najprostszą drogą do uzyskania wiadomości czy jesteś w ciąży jest wykonanie próby ciążowej za pomocą domowego testu. Próba ciążowa dokonuje pomiary poziomu hormon, który jest właściwy dla stanu ciężarnej. Hormon ten, czyli gonadotropina kosmówkowa jest wytwarzany przez łożysko. Narząd, który odżywia dziecko w macicy. Po przedostaniu się go do krwiobiegu oraz nerki zaraz po zapłodnieniu możliwe jest zbadanie jego stężenia w moczu, co pozwoli na potwierdzić ciąże.

Jak wykonać test ciążowy?

Nowoczesne próby ciążowe są łatwo dostępne oraz bardzo wygodne w obsłudze. W zależności od marki różne jest ich stosowanie. Dlatego warto uważnie przeczytać instrukcję obsługi. Istnieją testy, które trzymasz przez kilka sekund pod strumieniem moczu oraz testy, na które za pomocą pipety umieszczasz mocz. Ten pierwszy model jest lepszy, gdyż mocz jest bezpośrednio kierowany na tester i ogranicza to możliwość skażenia moczu. Do zbadania najlepszy jest mocz poranny, gdyż w nim jest najwięcej gonadotropiny kosmówkowej.

Po umieszczeniu moczu na testerze należy odczekać kilka minut, aż do pojawienia się oznaczenia, które potwierdza, że jesteś w ciąży. Oznaczenia takie mogą być w postaci niebieskie, różowej linii, kółeczka lub migającej kontrolki. Przyjrzyj się im uważnie aby zinterpretować wynik. Po uzyskaniu testu pozytywnego powinnaś być pewna, że jesteś w ciąży. Kiedy jednak wynik okaże się negatywny, a nadal spóźnia ci się okres potwórz test kilkakrotnie dla upewnienia się czy wyniki jest dokładny.

Dokładność testów

Dokładność testów uzależniona jest od tego, kiedy nastąpiło zapłodnienie, gdyż stężenie hormonu ciążowego jest wtedy dużo większe. Kiedy spóźnia ci się miesiączka do tygodnia czasu, wtedy wynik powinien być dokładny, ponieważ minęło więcej dni od zapłodnienia. Gdy jednak zdarzy cie się wynik pozytywny jednak nie jesteś pewna co do jego prawdziwości (np. zbyt słaba niebieska linia) powtórz próbę za parę dni. Wtedy wynik powinien być klarowny. Zamiataj pozytywny wynik jest zazwyczaj poprawny, negatywny zmusza do tego aby jednak powtórzyć test.

Oczywiście najlepszą metoda na upewnienie się czy jesteś we ciąży jest wizyta u lekarza. Na podstawie laboratoryjnego badania krwi i moczu uzyskasz stuprocentowy wynik. Potem na pewno zostaną przeprowadzone u Ciebie badania prenatalne i zostaniesz objęta opieką lekarską.