Szukaj

Cytologia w ciąży

Cytologia jest bardzo ważnym badaniem, którego nie powinna unikać żadna kobieta. Służy ono przede wszystkim do wykrywania stanów przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy. Poza tym pomaga w ogólnej ocenie formy dróg rodnych kobiety, czy przypadkiem nie występują w nich stany zapalne. Dla kobiet w ciąży takie badanie ma, również istotne znaczenie, dlatego zalecane jest przez lekarzy.

Podziel się
Lekarz

Jak wygląda takie badanie?

Badanie cytologiczne wykonywane jest przez ginekologa. Pacjentka zostaje ułożona na specjalnym fotelu ginekologicznym. Lekarz zakłada kobiecie wziernik dopochwowy by lepiej uwidocznić szyjkę macicy. Potem następuje pobranie materiału do badania poprzez pocieranie powierzchni szyjki macicy drewnianą szpatułką. Z takiego materiału dokonuje się rozmaz. Czasami podczas badania mogą wystąpić lekkie dolegliwości bólowe, które jednak szybko mijają.

Cytologii nie można wykonywać w trakcie trwania okresu oraz zaraz po miesiączce. Najlepiej, aby się powstrzymać od współżycia na 24 godziny przed badaniem. Nie powinno się, także stosować leków dopochwowych na kilka dni przed planowanym wykonaniem badania.

Na wynik badania czeka się zazwyczaj do 10 dni. Jego dokładność zależy od prawidłowego pobrania materiału do badania. Zazwyczaj wynik podawany jest systemie Bethesda oraz skali Papanicolaua.

Interpretacja wyników:

1. Grupa I – Obraz fizjologicznie prawidłowy. (Wynik prawidłowy)
2. Grupa II – Łagodne zmiany, bez cech nowotworowych. Oprócz prawidłowych komórek widoczne są zmiany, które mogą świadczyć o stanie zapalnym lub innych infekcjach dróg rodnych. (Zmiany wymagające leczenia)
3. Grupa III – Zmiany o cechach rakowych. Obecne są w wymazie komórki dysplastyczne, które mają zmienioną budowę. (Niepewne podejrzenie obecności raka oraz zalecane dalsze badanie w tym kierunku)
4. Grupa IV – Rak przedinwazyjny. W wymazie znajdują się pojedyncze komórki atypowe, które są charakterystyczne dla nowotworów. (Duże podejrzenie raka)
5. Grupa V – Zmiany złośliwe. W wymazie są obecne liczne komórki atypowe, które świadczą o nowotworze. (Rozmaz świadczy o raku)

Oprócz tego można spotkać się z nową klasyfikacją, którą należy interpretować:

CIN I - dysplazja małego stopnia – raczej związana z przebiegiem procesu zapalnego
CIN II - dysplazja średniego stopnia
CIN III - dysplazja dużego stopnia
CIS - rak przedinwazyjny

W zależności od wyniku badania cytologicznego, lekarz podejmuję profilaktykę. Czasami wystarczy krótkotrwale leczenie. W innych przypadkach  kobieta musi zostać skierowana na bardziej dokładną diagnostykę. Ponieważ jest to badanie okresowe, powinno być wykonywane przez kobiety przynajmniej raz na rok.

Ciąża nie stanowi przeciwwskazania, dla wykonania badania. Przyszła mama nie powinna, także martwić się  o to, że zaszkodzi to jej maleństwu. Jest ono, bowiem całkowicie bezpieczne dla dziecka. U kobiet w ciąży lekarz przeprowadza cytologię w I oraz III trymestrze ciąży. Jest  to jedno z badań obowiązkowych, które kobieta powinna przejść w czasie diagnostyki prenatalnej.