Szukaj

Prezerwatywa

Prezerwatywa to jeden z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych. Wynika to z jej szerokiej i łatwej dostępności, a także łatwości użycia. Jakie są zatem zalety i wady stosowania prezerwatywy? Czy na pewno jest tak skutecznym środkiem antykoncepcyjnym? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na zadane pytania.

Podziel się
Prezerwatywy
Jak działa prezerwatywa?

Prezerwatywa to mechaniczny środek antykoncepcyjny. Jest wykonana z cienkiej gumy i ściśle przylega do męskiego członka w czasie wzwodu. Działa jak bariera na plemniki powstrzymując je przed rozprzestrzenianiem się ich w pochwie. Prezerwatywy są jednym z najstarszych środków antykoncepcyjnych, były już znane w starożytności wtedy wykonywano je z jelit zwierzęcych.

Aby założyć prezerwatywę należy naciągnąć ją na długość penisa w czasie erekcji, na jej końcu znajduje się wypustka która wypełnia się nasieniem w czasie wytrysku, podczas stosunku płciowego. Dzięki temu plemniki nie dostają się do pochwy partnerki, a to uniemożliwia zapłodnienie.

Zalety prezerwatywy

  • Skuteczność prezerwatywy przed zajściem w ciąże wynosi 98% jeżeli jest używana prawidłowo.
  • Zapewnia ochronę przed infekcjami oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową.
  • Jeżeli dochodzi do nieplanowanego kontaktu seksualnego to prezerwatywa jest najwygodniejszym środkiem antykoncepcyjnym.
  • Prezerwatywy dostępne są powszechnie i aby je kupić nie musisz mieć recepty.
  • Pomaganie partnerowi w zakładaniu prezerwatywy może być częścią gry erotycznej i potęgować podniecenie.
  • Tworzywo z którego wyprodukowana jest prezerwatywa, wykazuje dużą elastyczność dlatego prezerwatywa będzie leżała dobrze na małym i na dużym członku.

Wady prezerwatywy

Wielu mężczyzn unika prezerwatyw gdyż twierdzą, że są niewygodne i nieskuteczne co jest oczywiście nieprawdą. Panowie uważają, ze prezerwatywa zmniejsza doznania, ponieważ chociaż jej materiał jest cienki to i tak stwarza fizyczną barierę i tym samym osłabia doznania. Czasami zdarza się, ze lateks z którego produkowane są prezerwatywy uczula, chociaż obecnie coraz częściej produkuje się ten środek antykoncepcyjny z silikonu. Poza tym może się zdarzyć, że pomimo ogromnej rozciągliwości prezerwatywa w trakcie nakładania pęknie. Niektóre pary uważają też, że prezerwatywa psuje nastrój podniecenia wynikający z momentu przerwy wymagającego nałożenia jej na penis. Ale jest to kwestia indywidualna.