Szukaj

Ćwiczenia na płaski brzuch

Każdy z nas chciałby mieć zgrabną figurę, a co za tym idzie płaski, pięknie wyrzeźbiony brzuch. Odpowiednia dieta oraz aktywny tryb życia pozytywnie wpływają na  ten stan rzeczy. Jednak to nie wszystko, co pomoże nam w osiągnięciu wymarzonego celu.

Podziel się
Kobieta ćwicząca na piłce Fot. Vera Kratochvil / publicdomainpictures.net

Płaski brzuch

W Internecie znajdziemy mnóstwo zdjęć oraz filmów instruktażowych z odpowiednimi ćwiczeniami, które wyrzeźbią nasze ciało, w tym także brzuch. Pamiętajmy, że najważniejsza jest cierpliwość i systematyczność! Nawet najlepsze ćwiczenie, które nie będzie powtarzane regularnie nie przyniesie długotrwałych rezultatów. Nie można też oczekiwać cudów po krótkim czasie. Jednak systematyczna praca przyniesie zadowalające efekty.

Jak pozbyć się brzuszka i zaoszczędzić?

Jest wiele ćwiczeń, które możemy wykonywać w zaciszu naszego domu lub na świeżym powietrzu. Niekonieczne jest więc wykupienie karnetu na pobliską siłownię. Najlepszym sposobem na pozbycie się niechcianego brzuszka są ćwiczenia aerobowe, czyli te, które podwyższają tętno i zmuszają serce do wytężonej pracy. Należą do nich m. in.:
  • długie, szybkie spacery lub marsze,
  • Nordic Walking (ostatnio bardzo popularny),
  • bieganie,
  • pływanie,
  • jazda na rowerze,
  • siatkówka, koszykówka, piłka nożna, ręczna, itp.,
  • w sezonie zimowym jazda na nartach lub desce.

Domowa siłownia

We własnym domu równie skutecznie można uzyskać wymarzony, płaski brzuch – ćwicząc. Można to robić oglądając telewizję, słuchając radia, a nawet czytając ulubione czasopismo (np. podczas ćwiczeń na rowerku stacjonarnym).

Trening aerobowy możemy wspomóc treningiem siłowym. Angażujemy wtedy wszystkie mięśnie brzucha, takie jak mięsień prosty brzucha, mięsień skośny wewnętrzny, mięsień skośny zewnętrzny, mięsień poprzeczny. Pamiętajmy o starym powiedzeniu, że co za dużo, to nie zdrowo. Gdy dopiero zaczynamy naszą aktywność fizyczną nie należy przesadzić z ćwiczeniami, bo możemy nabawić sie zakwasów. Trening mięśni brzucha powinien być różnorodny, aby nastapił równomierny rozwój całej partii ciała.

A oto przykładowy zestaw kilku ćwiczeń:

Tradycyjne brzuszki (12 – 15 powtórzeń)

Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami trzymając ręce za głową. Powoli unoś się, odrywając swoje łopatki od podłogi.

Mostek (1 -2 powtórzeń)

Zacznij, jak w pozycji do robienia pompek, ale zegnij ramiona w łokciach. Ciało powinno tworzyć linię prostą od ramion do kostek. Rozciągnij swoje mięśnie brzucha, starając się dotknąć pępkiem podłoża. Utrzymuj taką pozycję przez 20 sekund. Powtórz ćwiczenie.

Unoszenie nóg (ok. 12 powtórzeń)

Połóż się na plecach, połóż ręce wzdłuż tułowia, a nogi zegnij w kolanach. Twoje stopy powinny być płasko na podłodze. Użyj niższych mięśni brzucha aby unieść kolana w kierunku klatki piersiowej, następnie powoli wracaj do pozycji wyjściowej. Kiedy nogi lekko dotykają podłogi, należy powtórzyć ćwiczenie.

Podnoszenie kolan na stojąco (15 powtórzeń)

Stoimy w lekkim rozkroku, ręce unosimy do góry, zginamy w łokciach i podnosimy kolana do przeciwnego łokcia.

Autor:

Sylwia Sabala