Szukaj

Ćwiczenia a zakwasy

Regularna aktywność, ruch na świeżym powietrzu oraz odpowiednia dieta mają bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Poprawiają samopoczucie, dodają energii, kształtują sylwetkę. Jednak wiele osób zapomina, że źle dobrane oraz zbyt intensywne ćwiczenia mogą sprawić niemiłą niespodziankę w postaci zakwasów.

Podziel się
Mężczyzna na siłowni sxc.hu

Aktywność fizyczna


Ćwiczenie to każdy rodzaj aktywności fizycznej. Mowa tu zarówno o typowych ćwiczeniach sportowych,np. bieganie, pływanie, brzuszki, jak i codzinnych obowiązkach domowych, jak np. odkurzanie, mycie okien, a nawet robienie zakupów.

Regularny ruch chroni przed wieloma chorobami oraz przybieraniu na wadze, poprawia krążenie krwi, wzmacnia serce, siłę i wydajność mięśni. Podczas uprawiania sportu w organizmie uwalniają sie endorfiny, czyli hormony szczęścia, które wpływają na nasze dobre samopoczucie O ile więc pozwala na to stan zdrowia, ćwiczenia fizyczne powinny wejść w nawyk każdej osobie.

Ćwiczyć można z wielu powodów: dla przyjemności, aby poprawić swoją kondycję, zrzucić zbędne kilogramy, lub odwrotnie zwiększyć swoją masę ciała poprzez rozbudowę mięśni. Czasem jednak chcąc zbyt szybko osiągnąć wymarzony cel - możemy przeforsować swój organizm. Powstają wtedy zakwasy. Nabawić się ich możemy również po powrocie do treningu po dłuższym odstępie czasu.

Zakwasy – czym one są?


Zakwasy są odpowiedzią naszych mięśni na zbyt intensywny wysiłek. Najczęściej ból nimi spowodwany pojawia sie po ok. 24 godzinach od treningu. Powszechna opinia, że winowajcą jest kwas mlekowy gromadzący się w mięśniach jest błędna. Ten bowiem jest dość szybko wypłukiwany z tkanki mieśniowej przez przepływającą krew, następnie trafia do wątroby, gdzie bierze udział w różnych procesach. Zakwasy są powodowane przez mikrourazy strukturalnych włókien mięśniowych przy źle dobranych ćwiczeniach, ich intensywności lub braku odpowiedniej rozgrzewki.

Jak uniknąć bólu?


Oczywiście należy dostosować trening do możliwości własnego organizmu. Bardzo ważne są też:

  • rozgrzewka i ćwiczenia rozciągające przed odpowiednim wysiłkiem,
  • stopniowe zwiększanie ilości ćwiczeń – dzięki temu mięśnie przywyczają się do regularnego wysiłku,
  • kończąc ćwiczenia należy stopniowo zmniejszać ich intensywność, aż do stanu spoczynku,
  • robienie którtkich przerw,
  • odpowiedni oddech – można wykonać kilka ćwiczeń oddechowych przed treningiem, a w trakcie należy pamiętać o oddychaniu.

Pierwsza pomoc obolałym mięśniom


Zakwasy mogą dopaść każdego z nas, gdy przecenimy swoje możliwości. Można wtedy zastosować kilka sposobów, które przyniosą ulgę:

  • delikatny masaż obolałych części ciała, np. przy użyciu odpowiednich maści rozgrzewających, lub znieczulających,
  • terapia ciepłem – można skorzystać z gorącej kapieli, solarium, lub sauny,
  • należy pić dużo wody mineralnej,
  • można zażyć magnez,
  • nie wolno kontynuować ćwiczeń, które doprowadziły do zakwasów - powinniśmy,albo zrezygnować z nich do momentu ustania bólu, lub zamienić je na lżejsze, absorbujące inne partie mięśni

Jak mówi przysłowie – w zdrowym ciele zdrowy duch. Dlatego dbajmy o siebie jedncześnie pamiętając o umiarze. Bedziemy wtedy cieszyli się zdrowiem i dobrą kondycją przez długie lata.


Autor:
Sylwia Sabala