Szukaj

Ćwiczenia na odchudzanie

Zamiast cieszyć się z nadchodzącego urlopu, dręczy cię twoja sylwetka? To odpowiednia pora na podjęcie kroków, których celem jest wymarzona figura na lato. Ograniczenia w spożywaniu posiłków i wzrost fizycznej aktywności zawsze skutkują zrzuceniem kilku kilogramów, jednak kluczem do sukcesu jest odpowiednia dieta i dobrze zaplanowany tok ćwiczeń.

Podziel się
Kobieta po zrzuceniu kilku kilogramów Fot. Petr Kratochvil / publicdomainpictures.net

Jakie ćwiczenia należy wybrać, aby pozbyć się niechcianej ,,oponki''?

Efektywne spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej jest możliwe tylko w trakcie ćwiczeń tlenowych. Intensywne i krótkotrwałe ćwiczenia wykorzystują jedynie źródła energii i węglowodanów zgromadzonych w tkance mięśniowej. Energie pozyskujemy wówczas podczas przemian beztlenowych. Dopiero kiedy zmniejszymy intensywność ćwiczeń i wydłużymy czas ich trwania dostarczymy naszemu organizmowi energię z przemian tlenowych. Jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy, powinniśmy rozpocząć naszą aktywność fizyczną od jogging'u, jazdy na rowerze czy pływania.

Wyżej wymienione ćwiczenia to dopiero początek sukcesu. Dla lepszego rezultatu powinniśmy połączyć je z treningiem siłowym, który pomaga w rozbudowaniu masy mięśniowej. Podczas zmniejszania masy ciała, utracone kilogramy stanowią również masę mięśniową. Utrata masy mięśniowej jest niekorzystna, ponieważ wpływa na zmniejszenie wydolności naszego organizmu i spadku tempa przemiany materii.

Ćwiczenia siłowe połączone z treningiem tlenowym pozwalają na  spalenie tłuszczu, jednocześnie zachowując stałą masę mięśniową. Tracimy wówczas kilogramy bez spadku tempa metabolizmu. Treningi siłowe powinny objąć zarówno ćwiczenie dolnych jak i górnych części ciała. Najlepsze efekty możemy uzyskać jednak, kiedy trening siłowy stosujemy na zmianę z ćwiczeniami tlenowymi.

Jak ćwiczyć?

W chwili obecnej rynek oferuje nam mnóstwo skutecznych urządzeń do ćwiczeń, które również dostępne są w siłowniach. Przykładowym urządzeniem jest rowerek treningowy doskonały dla osób, które oprócz zrzucenia swojej wagi chcą również poprawić kondycję, wzmocnić pracę serca oraz poprawić wygląd  nóg. Taka jazda daje nam możliwość utrzymania jednostajnego tempa, co niemożliwe jest podczas wyprawy w teren.
 
Trening powinien zawierać ćwiczenia na każdą część naszych mięśni. Należy wziąć również pod uwagę fakt, że grupy mięśniowe regenerują się po 48 godzinach, dlatego dopiero po upływie tego czasu można powrócić do ćwiczenia tych samych mięśni. Odstąpienie od tej zasady może prowadzić do przykurczów, osłabienia oraz odwrotnego do zamierzonego celu - spadku masy mięśniowej. Powinniśmy również wziąć pod uwagę wstępną rozgrzewkę oraz końcowe rozciąganie.

Nie należy jednak ślepo ufać książkowym zasadom, ponieważ każdy z nas inaczej reaguje na pewne bodźce. W przypadku takowych ćwiczeń pamiętajmy o regule ,,więcej nie oznacza lepiej”.

Autor:

Martyna Czerwińska