Szukaj

Koniec z zapominaniem - ćwiczenia pamięci dla seniorów

Pamięć jest zjawiskiem, które zmienia się w ciągu życia i wraz z wiekiem ulega osłabieniu. Po sześćdziesiątym roku życia mogą występować zaburzenia pamięci, często określane łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, to znaczy lekkimi deficytami pamięci, dotyczącymi zwłaszcza zapamiętywania rzeczy świeżych oraz kojarzeniu, rzadziej przypominania sobie epizodów z dni poprzednich (pamięć trwała nazywana też starą, zachowana jest do później starości). Wśród osób po siedemdziesiątym, a zwłaszcza po osiemdziesiątym roku życia, deficyty pamięci występują u znacznego odsetka badanych.

Podziel się
Mózg sxc.hu
Kto jest już w podeszłym wieku i chce zachować zdrowy umysł może tego dokonać z pomocą specjalnych ćwiczeń na pamięć. Jaki wpływ na naszą pamięć mają treningi? Czy ćwiczenia fizyczne poprawiają pamięć i koncentrację?

Mówi się, że nie nauczysz starego psa nowych sztuczek. Ale mózg przeczy temu powiedzeniu. Wiele badań naukowych wskazuje na to, że ludzki mózg ma zadziwiającą wprost zdolność adaptacji, także w starszym wieku. Umożliwia to tzw. neuroplastyczność, czyli zdolność komórek mózgu do regeneracji i tworzenia nowych połączeń. Neurogeneza, czyli proces powstawania nowych komórek nerwowych odbywa się przez całe życie.

Starość nie oznacza wcale, że trzeba stracić zupełnie zdrowie fizyczne i psychiczne. W takich chwilach można przypomnieć sobie przysłowie, które brzmi: Jest się tak starym, na ile się czuje. Oczywiście jest masa chorób, które wpływają na psychikę i ogólne samopoczucie, jednak z pomocą różnych środków można, choć w pewnym stopniu zachować poczucie zdrowia. Przypuśćmy, że chodzi o zdrowie fizyczne. W takim przypadku wystarczy, że będziemy regularnie uprawiać sport. Choćby niewielki wysiłek w podeszłym wieku sprawia, że poprawia się ogólne samopoczucie. Poczucie zachowania swojego rozumu także można ćwiczyć przy pomocy odpowiednich ćwiczeń. A oto niektóre sposoby na ćwiczenie pamięci:

Pierwszą zasadą jest zdrowe odżywianie. Jak powszechnie wiadomo, zdrowe odżywianie nie tylko pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne ale i na nasze samopoczucie. Szczególnie ważne jest dostarczanie organizmowi witamin i kwasów nienasyconych jak Omega 3.  Oto kilka ważnych zasad dotyczących zdrowego odżywiania:
wzbogać dietę o kwasy omega-3.

Jesz dużo tłustych ryb, które zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie tzw. kwasy omega-3. Tuńczyk, łosoś, śledź i makrela są bogatym źródłem tych substancji. Jeśli jednak nie przepadasz za rybami – postaraj się o orzechy, ziarna soi , dyni i słonecznika – one również zawierają odpowiednie kwasy tłuszczowe. Unikaj tłuszczów nasyconych i ogranicz tłuszcze nasycone, czyli staraj się jeść mniej czerwonego mięsa, masła, serów i lodów. Dieta bogata w nasycone tłuszcze źle wpływa na pamięć i zdolność koncentracji.
jedz dużo warzyw i owoców

Warzywa i owoce zawierają antyoksydanty, czyli substancje, które chronią komórki mózgu przed uszkodzeniami związanymi ze stresem oksydacyjnym. Bardzo zdrowe są szczególnie zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, brokuły, czy sałata. Bogatym źródłem antyutleniaczy jest też np. mango czy arbuz.
cukry złożone zamiast cukrów prostych

Dla mózgu bardzo ważnym paliwem są węglowodany złożone. Są one dużo wolniej uwalniane do krwi od cukrów prostych, stąd najlepiej jeśli w diecie zawrzesz dużo ciemnego, pełnoziarnistego pieczywa, brązowego ryżu, otrąb i ziaren.

Kolejna ważna zasada to podtrzymywanie kontaktów. Zawieranie nowych kontaktów może pobudzać mózg do lepszej pracy, ponieważ zmusza komórki do działania i prowadzenia rozmowy jak 9i wymiany informacji.

Uprawianie sportu jest bardzo ważne dla naszego mózgu. Ta zasada jest wszystkim zapewne znana. Regularne uprawianie sport pobudza nasze komórki mózgowe. Regularny ruch wspomaga ukrwienie mózgu.

Krzyżówki i sudoku to kolejny sposób na zachowanie poziomu swojej pamięci. Środki te należą, bowiem do jednych z najlepszych sposobów pobudzania szarych komórek do pracy.
W dzisiejszych czasach sudoku jest coraz częściej rozwiązywane niż papierowe krzyżówki.

Trening mózgu, na co dzień

Ponadto każdy powinien starać się wysilać swoją pamięć w codziennym życiu, np. robiąc zakupy. Zamiast sporządzać listę potrzebnych rzeczy należy spróbować zrobić zakupy bez niej. Można też spróbować sporządzić plan stałych czynności na kilka dni i próbować przeprowadzać je bez patrzenia na listę.

Jedną ze wskazówek są także wspólne czynności. Wiadomo, że jeśli robi się coś w grupie sprawia to więcej przyjemności niż w przypadku, gdy wykonuje się je w samotności. Pomyślmy, zatem by spędzać więcej czasu z przyjaciółmi i bliskimi nam osobami.

Autor:

Ewelina Biela