Szukaj

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego z języka ang. premenstrual syndrome, to zespół objawów fizycznych ale także psychicznych, które może odczuwać kobieta na kilka dni przed otrzymaniem miesiączki. Według statystyk na PMS cierpi co druga kobieta.

Podziel się
Kobieta z ciastkami

Przyczyny zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Lekarze uważają, że główną winę za powstawanie PMS ponosi nadmierna aktywność estrogenów oraz niedobór progestagenów w drugiej fazie cyklu.

Objawy

Objawy napięcia przedmiesiączkowego są indywidualna kwestią, a ich nasilenie związane jest z tym czy kobieta boryka się z chorobami układu pokarmowego lub alergiami. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w drugiej fazie cyklu, około 5 do 10 dni przed pierwszym dniem krwawienia i ustępują wraz z jego pojawieniem się. Specjaliści opisują ponad 100 objawów dlatego możliwość kombinacji jest bardzo duża.

Do najczęstszych występujących objawów należą:

  • Nadmiar apetytu lub brak apetytu,
  • Wahania nastrojów,
  • Wypryski na skórze,
  • Bóle głowy,
  • Dolegliwości gastryczne,
  • Obrzmienia piersi.
Jeżeli kobieta zauważy u siebie wyżej wymienione objawy powinna zgłosić się do lekarza ginekologa w celu podjęcia leczenia.

Leczenie farmakologiczne polega na wdrożeniu środków zwiększających poziom serotoniny, leki przeciwbólowe, uspokajające a także hormonalne. Poza tym by zmniejszyć dolegliwości PMS warto zapoznać się z domowymi sposobami leczenia. Przede wszystkim kobieta powinna skupić się na swojej diecie, zmniejszyć ilość przyjmowanej soli, cukru oraz używek.  Bardzo ważne by ograniczać spożywanie produktów rozdymających ( fasola, groch, kapusta).

Postaraj się ponadto znaleźć sposób na obniżanie stresu i unikaj sytuacji konfliktowych.