Szukaj

Chlamydia - cicha choroba

Chlamydia to bardzo popularna choroba przenoszona drogą płciową. Niestety to, że często występuje nie oznacza, że jest znana. Chlamydia zalicza się do tej grupy chorób, które zarówno u zarażonych mężczyzn, jak i kobiet rzadko powodują objawy, co uniemożliwia szybkie podjęcie leczenia. 

Podziel się
Chalmydia Wikipedia
Przyczyną pojawienia się zakażenia jest obecność w organizmie bakterii Chlamydia Trachomatis. Do zakażenia dochodzi poprzez stosunek pochwowy lub analny z osobą, która jest nosicielem bakterii.

Objawy

Objawy pojawiają się rzadko, ale kiedy już występują, są to:

  • Wydzielina z pochwy,
  • Nadmierne nawilżenie pochwy,
  • Pieczenie w trakcie oddawania moczu,
  • Ból w podbrzuszu.

Wymaz z szyjki macicy, badanie krwi lub badanie moczu pozwalają wykryć obecność bakterii w organizmie. Po stwierdzeniu choroby rozpoczyna się stosowanie antybiotykoterapii. Na czas trwania leczenia lekarze z reguły zalecają abstynencję seksualną. Najczęściej również partner osoby zarażonej otrzymuje leki, co pozwala zapobiec dalszemu rozwojowi bakterii.

Jakie są skutki długoterminowe Chlamydii trachomatis?

Brak podjęcia leczenia choroby lub zbyt późne jego rozpoczęcie może spowodować wystąpienie lekkich bólów brzucha, nieco obfitszej wydzieliny z pochwy oraz problemów z menstruacją. Infekcja wywołuje również zaczerwienienie i opuchliznę w jajowodach.

Szacuje się, iż około 2% kobiet między 20 a 34 rokiem życia leczy się na obecność bakterii.

Najpoważniejszym skutkiem schorzenia jest powstanie niepłodności z powodu zablokowania jajowodów. Dzieje się tak, jeżeli Chlamydioza nie jest leczona. Kiedy choroba przebiega łagodnie, ryzyko zatkania wynosi 3%, natomiast kiedy jej przebieg jest gwałtowny, ryzyko wzrasta aż do 75%.

Prognozuje się, że w niedługim okresie choroba ta może dotknąć co 4 osobę. Dlatego bardzo ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych, by móc wcześnie wykryć ewentualne zmiany i poddać się leczeniu.