Szukaj

Zdrowie intymne kobiety

Chyba dla każdej osoby własne zdrowie jest aspektem priorytetowym. Gdy mamy z nim problemy, nie możemy cieszyć się z naszego życia w pełni. Kobiety ze względu na swoją budowę anatomiczną  są szczególnie narażone na częste dolegliwości. Co zrobić,aby uchronić się przed niechcianymi objawami chorób?

Podziel się
Brzuch kobiety Fot. Arnout Van Scherpenzeel / sxc.hu

Higiena intymna kobiet, czyli kilka dobrych rad

Pielęgnacja okolic intymnych jest bardzo ważna.  Aby zapobiec lub zmniejszyć ryzyku zakażenia każda kobieta powinna przestrzegać podstawowych zasad codziennej higieny.

Należy raz lub dwa razy dziennie myć miejsca intymne pod bieżącą wodą. Odpowiednie kosmetyki to podstawa. Nie powinno się stosować do tego celu zwykłego mydła. Ma ono odczyn zasadowy, natomiast pochwa kobiety – odczyn kwaśny (pH 5 – 5,5). Aby chronić naturalną równowagę bakteryjną, kobiety używają żeli, pianek czy emulsji, odpowiednich do pielęgnacji okolic intymnych.

Zbyt częste kąpiele również nie sprzyjają naszemu zdrowiu. Mogą spowodować, że naturalna ochrona jaką stanowi śluz i przyjazne bakterie ulegnie osłabieniu, co ułatwi dostęp bakteriom.

Jeśli używasz tamponów i masz skłonności do infekcji podczas miesiączki – unikaj ich. Jednak podczas kąpieli w basenie czy jeziorze są one zalecane.

Uważaj, żeby nie przeziębić dolnych partii ciała, jeśli nie chcesz nabawić się zapalenia pęcherza lub pochwy.

Dobrym pomysłem jest też posiadanie osobnego ręcznika do intymnych miejsc.

Jakie są najczęstsze przyczyny infekcji?

Jest wiele czynników, które mogą wywołać problemy intymne u kobiet. Należą do nich m. in.:
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • częsta zmiana partnerów seksualnych,
  • przyjmowanie antybiotyków lub leków sterydowych
  • stres,
  • szybkie tempo życia,
  • kąpiele w basenach z chlorowaną wodą lub korzystanie z nieczystych toalet.

Za zakażenia wywołujące infekcje odpowiedzialne są najczęściej bakterie, drożdżaki, wirusy i rzęsistek.

Jak rozpoznać infekcję?

Infekcje intymne mogą się objawiać pieczeniem, swędzeniem lub pieczeniem okolic intymnych, bólem w dolnej części brzucha, dziwną wydzieliną na bieliźnie, upławami. Układ płciowy jest ściśle związany z układem moczowym, co może doprowadzić do zapalenia pęcherza. Objawia się to bólem i częstymi wizytami w toalecie.

Przyczyną niechcianych dolegliwości są również alergie lub nadwrażliwość. Mogą je wywołać np. perfumowane podpaski, lateks zawarty w prezerwatywach, stosowanie niewłaściwych kosmetyków, lub reakcja na składnik zawarty w preparacie do higieny intymnej.

Gdy zauważymy któryś z wymienionych objawów, lub czujemy, że coś jest  nie w porządku należy udać się po poradę do lekarza specjalisty, który wykona badania i przepisze nam odpowiednie leki.

Jeśli długo bagatelizujemy objawy zakażenia może dojść do poważnych powikłań. Należą do nich niedrożność jajowodów, zapalenie otrzewnej, a nawet niepłodność.

Jak można pomóc?

W walce z infekcjami układu moczowo-płciowego ważne jest odbudowanie flory bakteryjnej pochwy oraz utrzymanie lub przywrócenie jej kwaśnego pH. Lekarz ginekolog po przebadaniu zapisze odpowiednie antybiotyki, które mogą być doustne lub globulki dopochwowe. Może też wcześniej pobrać próbki do badania. Pobiera wtedy wymaz z pochwy, szyjki macicy lub cewki moczowej, aby ustalić przyczynę np. często powracających infekcji.


Autor:

Sylwia Sabala