Szukaj

Uzależnienie od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków jest bardzo niebezpiecznym nałogiem. Powoduje ono długotrwałe skutki, które odbijają się zarówno na zdrowiu psychicznym jak i fizycznym nałogowca. Oprócz tego osoba uzależniona niszczy swoje życie rodzinne i towarzyskie, a także jest zagrożona wystąpieniem ryzyka zdrowotnego po nagłym odstawieniu narkotyku. Zazwyczaj zerwanie z nałogiem wymaga pomocy lekarskiej oraz psychologicznej.

Podziel się
Konopie siewne (Cannabis sativa) wikipedia

Jakie istnieją substancję silnie uzależniające?

Klej jest substancją, który po wdychaniu powoduje uszkodzenie układu nerwowego. Osoba na początku ma odczucie jak po wypiciu dużej ilości alkoholu. Potem mogą u niej występować zawroty głowy, senność, amnezja, bełkotliwa mowa, omamy, a nawet utrata przytomności. W organizmie człowieka bardzo szybko rozwija się tolerancja na tego typu substancję.

Amfetamina i kokaina – obie te substancję pobudzają ośrodkowy układ nerwowy. Osoba uzależniona odczuwa pobudzenie, szybko mówi, jest agresywna, ma omamy, paranoje, poczucie pewności siebie oraz jest podrażniona. Narkotyki te powodują, że zostaje przyspieszona akcja serca, przez co człowiek ma złudzenie euforii oraz zwiększa się jego pociąg seksualny. Obie te substancję są bardzo niebezpieczne, szczególnie kiedy zostają wystrzykiwane lub palone, gdyż do krwiobiegu dostają się większa ilość tych związków. Tolerancja na tego typu narkotyki jest bardzo wysokiego stopnia, co prowadzi do silnego uzależnienia psychicznego człowieka.

Opioidy otrzymywane są z mlecznobiałego soku z makówek. Produkowane z niego są heroina i morfina, substancja używana przez lekarzy do zwalczania bólu lub jako środek znieczulający. Osoba uzależniona od opium odczuwa depresję, niepokój, potrzebę docenienia oraz jest bardzo gwałtowna.

Marihuana i haszysz produkowane są z liści i kwiatów konopi indyjskich oraz ze skoncentrowanej żywicy tej rośliny. Osoba paląca marihuanę czuje się zrelaksowana i rozluźniona. Oprócz tego palenie negatywnie wpływ na jej koncentrację i czynności ruchowe. Nadużywanie tej substancji powoduje przyspieszoną akcję serca, zaczerwienione oczy oraz upośledza czynność płuc. Uzależniony jest agresywny, ma problemy żołądkowe i czuje wewnętrzny niepokój.

Substancję halucynogenne. Jak sama nazwa wskazuje powodują one halucynację, omamy oraz paranoję. Nadużywanie ich przyczynia się do zmiany nastrojów, zaburzenia procesów myślowych oraz występowania ostrych psychoz, które mogą nawet doprowadzić do popełnienia samobójstwa. Tak, więc są to bardzo niebeczenie substancję. Duże dawki halucynogenów mogą powodować wymioty, nadmierne ślinienie się, odrętwienie, śpiączkę, zaniki czucia oraz napady agresji wobec innych.

Inne środki syntetyczne, do których możemy zaliczyć ecstasy, produkowane ze zmodyfikowanego składu chemicznego innych narkotyków. Uzależnienie od nich powoduje ostre zatrucia, które prowadzą do ciężkich zaburzeń fizycznych i psychicznych. Bardzo wiele sytuacji przedawkowania tych substancji kończyło się zgonami.

Leczenie

Leczenie narkomanii jest procesem bardzo ciężkim, gdyż potrzebna jest silna wola osoby uzależnionej. Problem zazwyczaj polega na tym, że narkomanowi ciężko jest odstawić substancję psychoaktywne, dlatego potrzebna jest tu pomoc osób z rodziny czy przyjaciół, które popchną go do rozpoczęcia leczenia.

W każdym przypadku leczenia odbywa się hospitalizacja, polegająca na odtruciu organizmu z narkotyków. Po tym następuje specjalny program, który ma na celu nauczenie osoby uzależnionej jak żyć bez narkotyków. Trwa on zazwyczaj od kilku tygodni do paru lat. Wszystko zależy od stopnia uzależnienia oraz szkód jakie te substancję wyrządziły w organizmie chorego.