Szukaj

Narkotyki- cała prawda o tych niebezpiecznych używkach

Narkotyki są środkami odurzającymi pochodzenia roślinnego lub syntetycznego, powodujące - w zależności od dawki - uspokojenie, zniesienie bólu, euforię, wizje lub sen. Wiele słyszy się o złym, destrukcyjnym działaniu narkotyków, jednak mimo tego coraz młodsi ludzie sięgają po nie. Dlaczego?

Podziel się
Marihuana Fot. Raimund Koch / sxc.hu

Narkotyki wprowadzają w stan oderwania od rzeczywistości, który odbierany jest jako fascynujące doznanie. Tzw. „odloty” są powodem, dla którego sięgamy po środki odurzające. W chwili po narkotykowej błogości nie zastanawiamy nad konsekwencjami jakie będą miały miejsce po pierwszym cudownym odczuciu.

Natomiast narkotyki wciągają w pułapkę uzależniania, w sposób podstępny, nieświadomy. Uzależniają na poziomie emocjonalnym. Otoczenie, rzeczywistość, a nawet inni ludzie wydają się być wspanialsi gdy jesteśmy pod wpływem działania narkotyku

Destrukcyjny wpływ narkotyków

Gdy środek przestaje działać odczuwamy typowe objawy narkotykowego kaca, który jednakże trwa dużo dłużej niż ten po „zakrapianej” imprezie. Nasze złe samopoczucie może spowodować, że sięgniemy po narkotyk kolejny raz, aby poczuć się lepiej. W ten sposób łatwo możemy wpaść w uzależnienie.

Osoba uzależniona zrobi wszystko, aby zdobyć narkotyk, stąd częste napadanie na apteki, zabójstwa między dilerami narkotyków, kradzieże, prostytucja, kłopoty z prawem.

Ryzyko związane z zażywaniem narkotyków:

Zakażenia

Mają miejsce, gdy narkotyki brane są w postaci zastrzyków. Brudne igły, używane przez wiele osób mogą powodować owrzodzenia, ropnie, zatrucie krwi i żółtaczkę. W najgorszym przypadku można zarazić się wirusem HIV.

Przedawkowanie narkotyku

Trudno określić, jaka dawka może być za duża, dlatego problem przedawkowania narkotyków jest częsty, powoduje utratę przytomności, zniszczenie serca i innych narządów, w ostateczności nawet śmierć. Szczególnie niebezpieczne jest mieszanie narkotyków, gdyż zazwyczaj kończy się to śmiercią.

Szkody psychiczne

Jeśli ktoś długo bierze narkotyki, dochodzi do zmian w psychice, zażywający narkotyki może być agresywny, może też odczuwać lęk lub doświadczać przerażających halucynacji.

Zmiany w osobowości

Narkotyki zakłócają naturalną drogę komunikacji między neuronami. Nawet jednorazowe ich użycie może wywołać długotrwałe zmiany w działaniu komórek nerwowych. Zażywanie narkotyków powoduje poważne zmiany w działaniu niektórych, szczególnie wrażliwych komórek mózgu.

Zmiany w zachowaniu

Jeśli „bierzesz” możesz być rozdrażniony, stracić zainteresowanie przyjaciółmi, uczelnią, szkołą, pracą oraz dawnymi zainteresowaniami. Możesz się zaniedbać, gdyż obecne zainteresowania zawężają się jedynie do problemu zdobycia narkotyków lub pieniędzy na nie.

Wypadki

Ludzie zażywający narkotyki, ze względu na stan zagubienia, ogłupienia, nieświadomości, częściej niż inni ulegają wypadkom. Wpadają do wody i toną, wdzierają się niespodziewanie na jezdnię , wypadają z okna, wdają się w bójki.

Jak ustrzec się przed uzależnieniem od narkotyków?

Jedynym sposobem na ustrzeżenie się przed zgubnymi skutkami zażywania narkotyków jest po prostu nie branie ich nigdy. Warto być asertywnym i nauczyć się mówić „nie” zamiast ulegać presji otoczenia.

Popularne narkotyki

Heroina

(popularnie "hera", "opium") otrzymywana jest z soku wyciskanego z niedojrzałych makówek maku lekarskiego. Jest białym proszkiem. W pierwszej fazie biorący wciągają heroinę nosem, w bardziej zaawansowanym stopniu uzależnienia wstrzykują narkotyk bezpośrednio w żyłę. Heroina po zażyciu daje krótkotrwałe poczucie zadowolenia i radości po czym następuje dłużej trwająca nostalgia i przygnębienie.

Kokaina

("koka") otrzymywana z krzewów kokainowych (krasnodrzew pospolity). Chemicznie czysta kokaina, wciągana przez nos lub aplikowana bezpośrednio w żyłę sprawia 5-cio minutowe poczucie siły i ogromnie pobudza intelektualnie. Szybko stan ten mija i człowiek popada w skrajne stany depresyjne i lękowe. Inną groźną i bardzo popularną odmianą kokainy jest crack palony w fajkach i wdychany w postaci dymu. Poza objawami psychicznymi powoduje silne zaburzenia oddechowe i sercowo-krążeniowe. Wśród narkotycznych samobójców dominują właśnie ci zażywający kokainę i crack.

Marihuana

("gandzia", "maryśka", "hasz") otrzymywana z konopi indyjskich. Jeden z popularniejszych narkotyków w mniejszych miastach. Z liści konopi wytwarzane są papierosy. Poprzez wypalanie ich narkotyk dostaje się do organizmu. Podobnie jak z paleniem tytoniu z tą jednak różnicą, że marihuana jest o wiele groźniejsza dla układu oddechowego i płuc. Marihuanę najczęściej palą początkujący narkomani. Mitem jest, że marihuana nie uzależnia bowiem robi to w stopniu podobnym do innych narkotyków. Jej stosowanie jest tak bardzo szkodliwe jak stosowanie pozostałych narkotyków.

Amfetamina

("amfa") produkowana w formie tabletek. Wyróżnia się wiele form amfetaminy np. ecstasy. Początkowo powoduje stan pobudzenia i usuwa stany zmęczenie. Niedługo po tym prowadzi do stanów depresyjnych i lękowych oraz powoduje bóle i zawroty głowy. Silnie uzależnia. Narkomani w stanie uzależnienia z czasem przyjmują coraz większe dawki gdyż małe ilości nie potrafią ich skutecznie zadowolić.

Substancje halucynogenne takie jak LSD

(kwas lizergowy), meskalina i psilocybina zwiększają wrażliwość mózgu na bodźce zmysłowe, że odbierane wrażenia i związane z nimi myśli ulegają przekształceniom. Efekt tych zaburzeń często kończy się w kostnicy bowiem środki te często prowadzą do samobójstw i tragicznych wypadków, znane są przypadki gdy 18-latek po zażyciu LSD próbował zatrzymać rękoma rozpędzony pociąg.

Temat uzależnień w filmach

Drogę poprzez uzależnienie bardzo obrazowo, prawdziwie i wzruszająco pokazuje Neil Armfield i Luke Davies z filmie „Candy”. Film opowiada historię dwojga zakochanych w sobie ludzi. Podzielony jest na 3 części: niebo, czyściec, piekło. Każda część opowiada o innej fazie uzależnienia bohaterów oraz o wpływowi narkotyków na ich życie. Czy udaje im się wyjść z nałogu czy może dosięga ich totalna destrukcja? Jakie emocje im towarzyszą? Jak szukają miłości w narkotykowym świecie? Czy ich miłość wygra z nałogiem? Film warto obejrzeć, ponieważ pokazuje powody, dla których ludzie sięgają po narkotyki oraz skutki tych decyzji.

Autor: Anna Kowalik

Źródła:
http://www.biomedical.pl/zdrowie/narkotyki-cala-prawda-o-uzywkach-11.html
http://www.zdrowe-zywienie.pl/nalogi/Uzaleznienie+od+narkotykow-284/