Szukaj

Leczenie uzależnienia od papierosów

Uzależnienie od nikotyny jest jednym z najczęściej występujących i najgorszych nałogów. Na nałogowych palaczy często nie działają argumenty mówiące o szeregu możliwych komplikacjach zdrowotnych wynikających z palenia papierosów. Rzucenie nałogu okazuje się być bardzo trudne i wymaga od człowieka dużego zdeterminowania.

Podziel się
Papierosy

Istnieje kilka sposobów, które swoim działaniem mają pomóc osobie uzależnionej w pozbyciu się nałogu. Jednak tu pojawia się problem. Pomoc a gwarancja powodzenia to dwie diametralnie różne od siebie sprawy. Wielu ludziom wydaje się, że nowy specyfik, który pojawił się na rynku wybawi go ze szponów nałogu, co stanowi całkowicie błędne myślenie. Najważniejsza jest świadomość szkód, jakie wyrządzają substancje smoliste w naszym organizmie oraz silna wola połączona z bezwzględną determinacją. Jeżeli posiadamy już te przymioty dopiero wtedy możemy posiłkować się metodami pomocniczymi.

Podczas trudnego procesu rzucania palenia zawsze możemy wspomóc się różnego rodzaju specyfikami dostępnymi na rynku. Mamy możliwość wybierać z pośród wszelkiego rodzaju tabletek, gum do żucia czy plastrów zawierających lecznicze dawki nikotyny. Z założenia mają one zmniejszyć u palacza objawy głodu nikotynowego, co pomoże mu w ograniczaniu palenia i może pomyślnie zaprowadzić go do szczęśliwego finału, jakim będzie rak nałogu.

Niezwykłe efekty dają również specjalistyczne terapie, na których osoby uzależnione spotykają się w swoim gronie i wymieniają doświadczenia związane z rzucaniem palenia oraz nałogiem samym w sobie. Taka terapia daje nam świadomość tego, że w swojej walce nie jesteśmy zdani tylko na siebie oraz, że z takim samym problemem jak my zmaga się i zmagało setki osób a co najważniejsze niektórym z nich po prostu się udało!

Ważne jest pozytywne myślenie i znalezienie sobie jakiegoś zajęcia, które pomogłoby nam przestać myśleć o chęci zapalenia. Za każdym razem kiedy poczujesz pokusę sięgnięcia po utęsknionego papierosa zacznij coś robić. Nawet chwilowe zajęcie głowy czymś innym pozwoli nam zapomnieć o wzywającym nas nałogu.

Co ciekawe wiele osób zdecydowało się na rzucenie palenia po przekalkulowaniu zysków i strat wynikających z tego zgubnego nałogu. Nie unikaj programów, czy artykułów, które w sposób drastyczny ukazują zdrowotne skutki długotrwałego palenia tytoniu. Tego rodzaju terapia szokowa często może pomóc w zmianie nastawienia i zwiększyć naszą determinację. Ponadto przekalkulujmy kwoty, jakie w ciągu roku wydajemy na papierosy. Dla nałogowego palacza takie wydatki mogą sięgać nawet 3-4 tysięcy złotych!

Ostatnimi czasy na rynku dostępne są e-papierosy, które swoim działaniem mają zastąpić ludziom prawdziwą nikotynę. Paląc tego rodzaju fajkę nie trujemy organizmu substancjami smolistymi, mając jednocześnie wrażenie zaciągania się normalnym papierosem. Dlatego warto zainwestować w tego rodzaju wymysł nowoczesnych technologii, gdyż wielu nałogowych palaczy zastąpiło już zwyczajne papierosy tym elektrycznym urządzeniem zaoszczędzając nie tylko pieniądze, ale i swoje zdrowie.

Często w rzucaniu palenia pomocne może okazać się unikanie innego rodzaju używek (przede wszystkim alkoholu) czy nawet zmiana towarzystwa. O wiele trudniej jest wytrwać w swoim postanowieniu siedząc przy jednym stoliku ze znajomymi popijającymi piwo i odpalającymi papieros za papierosem. Dobrze jest więc ograniczyć jak najwięcej tych czynników, które mogą wywołać chęć zapalenia.

Walka z nałogiem stanowi ogromne wyzwanie dla osoby uzależnionej. Warto jednak podjąć próbę, by później móc przekonać się jak przyjemne może być życie bez papierosa. Nikt nie powiedział, że już pierwsze podejście do rzucenia palenia musi okazać się tym ostatecznym i kończyć się powodzeniem. Ważne, żeby nie zniechęcać się po niepowodzeniach i wyciągać z nich odpowiednie wnioski a droga do sukcesu stanie się prostsza.

Autor: Eliza Jakóbczyk

Źródła:
http://www.health4u.pl/nalogi/Palenie+papierosow-294/
http://www.biomedical.pl/zdrowie/nikotynizm-57.html