Szukaj

Dlaczego metoda rzucenia palenia Allena Carra jest skuteczna?

Allen Carr był liderem w światowej dziedzinie rzucania palenia. Przez 30 lat życia palił nałogowo papierosy do czasu, aż odkrył bardzo łatwą metodę, która pozwala rzucić palenie. Metoda ta jest całkowitym przeciwieństwem innych metod polegających na wmawianiu osobie uzależnionej, dlaczego powinna przestać palić.

Podziel się
Czaszka z papierosem Fot. Márton Berta / sxc.hu
Metoda analizuje prawdziwe powody dla których palimy. Rzucenie palenia, jak twierdził Allan Carr jest to konflikt woli, a nie brak silnej woli. W rezultacie metoda usuwa konflikt i palacz nie potrzebuje silnej woli, aby przestać palić. W momencie, kiedy palacz zrozumie działanie pułapki i postępuje zgodnie z kilkoma precyzyjnymi, prostymi instrukcjami, fizyczne objawy odstawienia nikotyny przestają być problemem.

Odstawienie nikotyny powoduje uczucie głodu. Człowiek jest głodny. Odczuwalne jest uczucie braku czegoś, pustki. Problem palacza zmagającego się z nałogiem polega na psychicznym przygnębieniu. Czujemy, że pozbyliśmy się czegoś co sprawiało nam przyjemność, wspierało nas.

Co trzyma palacza przy nałogu?


Gdy palacz uświadamia sobie, że w momencie rzucenia palenia będzie mógł cieszyć się życiem, lepiej poradzi sobie ze stresem, łatwiej będzie mu się skoncentrować i zrelaksować a lęk przed rzucaniem palenia sam zniknie. Musi do niego dotrzeć, że palenie nie ma zalet, że przez uwolnienie się od nałogu nic nie straci i nic nie ryzykuje.

Metoda daje palaczowi pewność, że o ile w pełni zrozumie mechanizm nikotynowej pułapki i zastosuje się do kilku prostych instrukcji, nie tylko poradzi sobie z łatwością, ale cały proces stanie się dla niego źródłem prawdziwej radości. Mówiąc prościej, ta wyjątkowa metoda skutecznie rozprawia się z psychicznym uzależnieniem od nikotyny albo psychiczną potrzebą czy pragnieniem palenia.

Allen Carr twierdził, że palacze mylnie interpretują przyczynę swojego palenia. Wydaje im się, iż sprawia im to przyjemność,  że palenie powoduje jedynie usunięcie symptomów głodu nikotynowego, które pojawiają się z momentem zgaszenia poprzedniego papierosa. W ten właśnie sposób palenie napędza samo siebie.

Twierdził on dalej, że stan ulgi, jakiego doświadcza palacz paląc papierosa, jest stanem, w którym cały czas znajdują się osoby niepalące. Carr uważa, że palenie nie jest tak bardzo uzależniające, jak postrzegane jest to w powszechnym odczuciu. Uzależnienie fizyczne znika już po kilku godzinach lub dniach w zależności od ilości wypalanych papierosów. Wszystkie symptomy rzucania palenia powodowane są przez wątpliwości i strach rzucającego. Carr uznał właśnie strach za główną przyczynę tkwienia w nikotynowym nałogu.

Stan ulgi jaką odczuwa palacz po zapaleniu papierosa jest stanem w którym niepalący znajdują się cały czas.


Alicja Chrobak