Szukaj

Przyczyny nałogu alkoholowego

Przyczyn nałogu alkoholowego może być bardzo wiele, mogą być one równż bardzo różrodne. Jedną z głównych mogą być predyspozycje genetyczne. Jednej osobie wystarczy, że kilka razy dowiadczy stanu upojenia i już będzie uzależniona od alkoholu, natomiast inna upije się więcej razy, ale nigdy nie wpadnie w sidła nałogu.

Podziel się
Butelka Whisky Fot. Tibor Fazakas / sxc.hu

Problemy rodzinne a alkohol

Również przyczyną alkoholizmu mogą być problemy rodzinne. Oddalenie się małżonków od siebie, a co za tym idzie poczucie samotnoci i tego, że nie jest się nikomu potrzebnym sprawiają, że potencjalny alkoholik szuka przyjaciela w butelce. I często rzeczywiscie znajduje ukojnie w alkoholu. Bliskosć, a właściwie jej złudną namiastkę, którą powinien znaleźć w domu, znajduje u kompanów od kieliszka.

Problemy z dziećmi również mogą wpłynąć na to, że osoba ucieka w nałóg alkoholowy, zrzucając całą odpowiedzialność na swoją drugą połówkę.

Wpływ towarzystwa na nałóg alkoholowy

Bardzo często przyczyną nałogu alkoholowego jest towarzystwo, w którym obraca się potencjalny alkoholik. Znajomi z pracy skutecznie mogą zachęcić do picia alkoholu. I nie chodzi tu tylko o panów z budowy, jak mogą sugerować pierwsze skojarzenia, ale również na negatywny wpływ towarzystwa są narażeni ludzie, którzy pracują w rożnego rodzaju biurach. Wychodzenie po pracy na „jednego” drinka, może skończyć się tym, że stresy po każdym dni będą odreagowane w ten sposób, co jest bardzo prostą drogą do popadnięcia w nałóg alkohoholowy.

Kobiety a alkohol

Wbrew krążącym stereotypom, że na nałóg alkoholowy narażeni są mężczyźni, trzeba zaznaczyć, że również kobiety coraz częściej sięgają po butelkę z alkoholem. Kobiety są coraz bardziej niezależne, stawiające głównie na karierę, a często przy tym nie mają czasu na zbudowanie związku lub pozostają singiel kami z wyboru, ze strachu przed utratą niezależnosci.

Jednak wysokie stanowiska, bardzo dobre wykształcenie nie chronią przed nałogiem. Wręcz przeciwnie. Samotność, stres, a często brak przyjaciół topione są w kieliszku.

Jak leczyć alkoholizm?

Niezależnie jednak od przyczyn ważne jest, aby odpowiednio wczenie rozpocząć leczenie. Przede wszystkim należy wybrać się do specjalisty, który oceni zaawansowanie nałogu, a także dobierze odpowiednią formę terapii. Bliscy alkoholika powinni jak najszybciej zareagować, aby nie tylko uchronić ich przed zgubnymi skutkami nałogu, ale również zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo.