Szukaj

Jak leczyć uzależnienie od papierosów?

Nałogowym palaczom bardzo ciężko jest rozstać się z ukochanym papierosem. Wszelkie próby zerwania z nałogiem zazwyczaj kończą się fiaskiem. Podstawą do podjęcia jakichkolwiek prób uwolnienia się od nikotyny musi być silna motywacja i zdecydowanie jasno określony cel. Poniżej kilka rad jak pomóc sobie w rzuceniu palenia.

Podziel się
Nałóg palenia Fot. Carlos Paes / sxc.hu

Po pierwsze rachunek sumienia. Jeżeli rozważymy wszystkie za i przeciw i zrobimy do tego jeszcze dodatkową kalkulację finansową, wynik może okazać się dla nas szokujący. Nie każdy bowiem palacz zdaje sobie sprawę z tego, jaką kwotę w ciągu roku przeznacza na papierosy. Jest to tak zwana terapia szokowa.

Po drugie – zdrowie człowieka. Okazuje się, że już pierwszego dnia po zaprzestaniu palenia organizm sam zaczyna naprawiać szkody wyrządzone przez dym tytoniowy. Warto uzmysłowić sobie, że wszelkiego rodzaju schorzenia, które mają swoją przyczynę w paleniu tytoniu są bardzo niebezpieczne. Należą do nich między innymi nowotwory płuc, problemy z układem krążenia, ryzyko zawału serca czy powikłania układu oddechowego.

W momencie, kiedy człowiek zda sobie sprawę z zagrożeń, jakie wynikają z palenia tytoniu oraz podejmie decyzję o walce z nałogiem może skorzystać z wielu form pomocy dla osób takich jak on.

Dostępnych jest kilka metod pomocy osobom zmagającym się z nałogiem:

Nikotynowa Terapia Zastępcza

NTZ ( Nikotynowa Terapia Zastępcza) – jest to forma terapii pomocniczej, która polega na stosowaniu przez osobę zmagającą się z nałogiem specjalnych gum do żucia oraz plastrów, które wydzielają terapeutyczne ilości nikotyny. Ma to za zadanie zmniejszenie głodu nikotynowego u osoby uzależnionej. Możliwe jest stosowanie dwóch tych zamienników jednocześnie, co zwiększa szansę na powodzenie.

Metoda behawioralna

Metoda behawioralna – jest to jedna z bardziej drastycznych sposobów radzenia sobie z nałogiem. Często przy jej pomocy tworzy się u chorego obraz skutków palenia, co ma za zadanie stopniowo powodować u niego awersję do papierosów. Ponadto ma za zadanie uczyć ona technik ułatwiających wytrwanie w abstynencji, np. samokontroli zachowań czy technik radzenia sobie z głodem nikotynowym.

Terapia grupowa

Terapia grupowa – czyli uczestnictwo i przynależność do tak zwanej grupy wsparcia. Terapia ta poprzez kontakt z osobami o podobnym problemie ma za zadanie uświadamiać nam problem oraz dawać wsparcie w naszej walce z uzależnieniem.

E-papierosy

E-papierosy – metoda ta pojawiła się stosunkowo niedawno. Nałogowi palacze poprzez zakupienie e-papierosa mają możliwość odstawienie zwykłych. Palenie elektrycznej fajki nie szkodzi zdrowiu, gdyż we wdychanym dymie nie ma śladów substancji smolistych, które w normalnym papierosie występują w dużych ilościach.

PPP (Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym) – Ośrodek ten oferuje nam fachową pomoc specjalistów, których zadaniem jest wsparcie nas w żmudnym procesie rzucania palenia. Poradnia znajduje się w Warszawie na ul. Roentgena 5. Porady fachowców można uzyskać bez wychodzenia z domu dzwoniąc pod numer : (0 22) 643 92 86 . Poradnia czynna jest we wtorki w godz. 14.00-18.00, a w maju i listopadzie codziennie w tych samych godzinach.

Wychodzenie z nałogu, jakim jest palenie tytoniu to bardzo trudny okres dla kilkuletniego palacza. Czasami górę nad nami bierze nie sam nałóg a zwykłe przyzwyczajenie, jakim niewątpliwie jest odpalenie papierosa. Jednak jak każdą walkę – tą z nałogiem również da się wygrać.

Autor: Eliza Jakóbczyk

Źródła:
http://www.biomedical.pl/zdrowie/leczenie-uzaleznienia-od-tytoniu-58.html
http://www.medical4u.pl/nalogi/Jak+leczyc+uzaleznienie+od+tytoniu-1033/