Szukaj

Seks po porodzie

Poród to bardzo trudne przeżycie dla większości kobiet, ból w trakcie rodzenia często zostawia ślad w psychice młodej mamy. Dlatego czas połogu jest niezwykle ważny by kobieta mogła dojść do siebie i wyleczyć obolały organizm. Kiedy mija ten czas powoli zaczyna pojawiać się ochota na bliskość, jak wygląda współżycie po porodzie? I jak się do niego przygotować? W poniższym artykule znajdziecie odpowiedzi na to pytanie.

Podziel się
Niemowle
Połóg to okres trwający zazwyczaj 6 tygodni w trakcie jego trwania obkurcza się macica, goją się rany po urodzeniu łożyska, a także rany krocza po nacięciu czy też pęknięciu. Kobieta wraca do pełni sił, organizm zaczyna „pracować” już tylko dla kobiety, gdyż nie musi dbać o odżywianie dziecka. W tym czasie rzadko która z pań ma ochotę na seks, ponieważ dotyk może sprawiać ból. Zdarza się jednak, że razem z partnerem czujecie potrzebę bliskości, a Ty sama nie masz psychologicznych oporów przed seksem.

Zanim zdecydujecie się na współżycie skonsultuj się z lekarzem ginekologiem. Istnieje bowiem obawa, że zbyt wczesna inicjacja seksualna po porodzie może spowodować pęknięcie niezagojonych w pełni ran. Poza tym istnieje ryzyko zapalenia rany krocza lub jamy macicy, a to może doprowadzić nawet do zagrożenia życia kobiety.

Bardzo ważne jest aby nie zmuszać się do współżycia kiedy nie mamy na to jeszcze w pełni ochoty. Pamiętaj, że ciąża i poród bardzo osłabiają organizm i musisz w pełni poczuć się silna i gotowa do bliskości. Oczywiści nie powinnaś odpychać mężczyzny, bycie ojcem to dla niego także nowe doświadczenie i razem powinniście się wspierać i uczyć opieki nad dzieckiem. Bardzo ważne jest przytulanie, pocałunki ogólnie rzecz ujmując gesty które nie spowodują, że partner poczuje się odtrącony.

Pierwszy stosunek po porodzie

Bardzo wiele kobiet pierwszy stosunek po narodzinach dziecka porównuje do pierwszej inicjacji seksualnej. Doznania są nowe i często intensywne. Jeżeli po porodzie masz problem z osiągnięciem orgazmu, powinnaś ćwiczyć mięśnie Kegla które wzmocnią ścianki pochwy. Rozluźniaj i zaciskaj mięśnie dna miednicy dzięki czemu staną się one mniej rozluźnione.

Kiedy stosunek jest przyjemny i nie boli , seks ma dobroczynny wpływ na intymne narządy kobiety. Orgazm sprawia, że mięśnie pochwy szybciej się regenerują i mają lepsze ukrwienie.

Karmienie piersią i antykoncepcja

Wbrew powszechnej opinii karmienie piersią nie chroni przed zajściem w kolejną ciążę. Dlatego kiedy zdecydujemy się na podjęcie współżycia, należy skonsultować z lekarzem ginekologiem wybór odpowiedniej antykoncepcji. To jaka metoda zostanie polecona przez lekarza zależy od wielu czynników m.in. częstości współżycia, stanu zdrowia, poglądów religijnych czy oczekiwań.