Szukaj

Jak ustrzec się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Niestety choroby przenoszone drogą płciową nie odeszły do przeszłości wraz z rewolucją seksualną lat 60, czy też pojawieniem się w szkole przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie, jaki miał uświadamiać młodych ludzi w tematach związanych ze współżyciem.

Podziel się
Wirusy
Lekarze z przykrością stwierdzają, że chlamydioza czy też rzeżączka nadal są mocno obecne wśród chorób z jakimi zgłaszają się pacjenci i to nie koniecznie Ci w wieku młodzieńczym. Co zatem robić by ustrzec się przed niechcianą i wstydliwą chorobą?


Do chorób przenoszonych drogą płciową zaliczamy m.in:


Chlamydioza
Kiła
Rzeżączka
Kłykciny Kończyste
AIDS
Opryszczka
Kandydoza
Wszawica łonowa
Świerzb
Ziarniak pachwinowy

Choroby szerzące się poprzez kontakt seksualny są bardzo wstydliwym tematem i dlatego ciężko osobie zarażonej skonsultować się z lekarzem specjalistą. Ponadto zdarza się, że choroba ta przebiega bezobjawowo i osoba zarażona nie zdaje sobie sprawy ze swojego schorzenia. Dlatego jeżeli jest się osoba aktywną seksualnie, a dodatkowo nie ma pewności co do prawidłowego stanu zdrowia swojego partnera, należy wykonywać regularne badania.

Możesz, ale jak już wspomniano powyżej nie musisz odczuwać następujące dolegliwości:

W trakcie klasycznego stosunku pochwowego:

  • Ból
  • Świąd
  • Pieczenie
  • Konieczność częstego oddawania moczu
  • Nieprzyjemna wydzielina

Jeżeli zostało zarażone Twoje gardło, gdyż uprawiałaś seks oralny:

  • Możesz odczuwać ból gardła
  • Zaczerwienienie

Jak zatem uchronić się przed zakażeniem, a tym samym ochronić swój organizm przed poważnymi konsekwencjami pojawienia się choroby?

  1. Przede wszystkim powinno się stosować prezerwatywę. Jest to najskuteczniejsza ochrona, gdyż inne formy antykoncepcji jak tabletki, krążek domaciczny czy środki plemnikobójcze nie dają ochrony przed chorobą. Ich jedynym przeznaczeniem jest uchronienie przed nieplanowaną ciążą. Prezerwatywa stwarza mechaniczną barierę, przed ewentualnymi chorobowymi patogenami. 
  2. Ponadto warto mieć jednego partnera seksualnego, gdyż to niweluje ryzyko zachorowania. Oczywiście może się tak zdarzyć, że osoba z jaką współżyjemy jest już nosicielem choroby. Ale w takim wypadku można podjąć wspólne leczenie, które pozwoli nam na uporanie się z chorobą.  
  3. Nie zapominajmy też o właściwej higienie intymnej. Należy podmywać się po każdym stosunku seksualnym i używać do tego płynu do higieny intymnej. Poza tym po oddaniu moczu, kiedy się podcieramy wykonujmy ten ruch w stronę odbytu, tak by ewentualnie nie przenieść bakterii znajdujących się w jelicie grubym do pochwy. Warto mieć przy sobie chusteczki do higieny intymnej i po skorzystaniu z toalety w miejscu publicznym również się przemywać.
  4. Ponadto warto unikać przygodnego seksu, a jeżeli już taka sytuacja będzie miała miejsce należy zawsze stosować prezerwatywę. Jest ona bezpośrednią barierą pomiędzy narządami plciowymi partnerów.