Szukaj

Zachłyśnięcie oraz zapalenie gardła i ropień okołomigdałkowy u niemowląt

Zachłyśnięcie jest to zablokowanie tchawicy przez ciało obce, którego konsekwencją jest duszenie się. W przypadku małych dzieci najczęściej do zachłyśnięcia się dochodzi na skutek połknięcia jakiegoś ciała obcego lub przez nieprawidłowe połknięcie pokarmów.

Podziel się
Dziewczynka chora na celiakię

Zachłyśnięcie  u dziecka lub niemowląt

Pierwsza pomoc w przypadku zachłyśnięć


W przypadku zachłyśnięcia pierwsza pomoc polega na usunięciu przedmiotu, który zatyka tchawicę i uniemożliwia oddychanie. Dlatego jeśli zauważysz, że twój maluch ma problemy z oddychaniem, postaraj się jak najszybciej przy pomocy palców usunąć ciało obce z gardła. W tym przypadku nie ma czasu, by oglądać gardło dziecka, trzeba działać jak najszybciej.

Jeśli niemożliwe jest wyciągnięcie ciała obcego zaleca się, by obrócić dziecko do góry nogami, tak by trzymać je za nogi a głowa malca była skierowana w dół. Trzymając dziecko w takiej pozycji uderzaj otwartą dłonią w jego plecy. W przypadku starszego dziecka, jego ciało można oprzeć na swoich kolanach i ponownie oklepywać jego plecy w okolicy łopatek.

Zapalenie gardła u niemowląt


W przypadku niemowląt zapalenia gardła jest bardzo trudne do rozpoznania. Komunikacja z dzieckiem jest niemożliwa, a swoje złe samopoczucie maluch manifestuje płaczem. Jeśli podejrzewasz, że dziecko może cierpieć na zapalenia gardła najlepiej skontaktuj się z lekarzem, który potwierdzi lub zaprzeczy twoim przypuszczeniom.

Chcąc ulżyć dziecku w bólu początkowo zorientuj się co przynosi mu ból a co ukojenie. W tym celu najpierw podaj maluszkowi ciepły płyn do picia potem chłodniejszy. Obserwując zachowania dziecka będziesz mogła stwierdzić co przynosi mu ukojenie. Podawaj również dziecku naturalny pokarm tak często jak to możliwe.

Ropień okołomigdałkowy u dziecka


Do powstania ropienia okołomigdałkowego u malucha dochodzi na skutek zakażenia migdałka. Wówczas dziecko może odczuwać silny ból gardła, mieć gorączkę i powiększony jeden z migdałków. Co więcej, wokół powiększonego migdałka można zaobserwować obrzęk.

Ropień okołomigdałkowy wymaga leczenia antybiotykowego. Nie można lekceważyć tej infekcji, gdyż nieleczona może doprowadzić do zablokowania dróg oddechowych  lub uszkodzić tętnicę szyjną. Podając dziecku antybiotyk podawaj mu więcej produktów, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego, takich jak jogurt, ochroni to żołądek malca.