Szukaj

Niemowlę nie chce spać

Pierwszy miesiące niemowlęcia w domu są bardzo trudny dla rodziców. Muszą przyzwyczaić się do maleństwa i zrozumieć jego potrzeby. Bardzo często zdarza się, że dzieci w nocy nie mogą sypiać, przez co nie śpi również cała rodzina. W pierwszym okresie rodzice mogą mieć pewne trudności ze zdiagnozowaniem przyczyny braku snu u dziecka.

Podziel się
Niemowlę śpiące pod kocykiem Fot. Vera Kratochvil / publicdomainpictures.net

Przyczyny braku snu u dziecka

Głód

Żołądek u małego dziecka jest jeszcze bardzo mały w związku z czym nie jest przystosowany do spożywania większych ilości pokarmu. Niemowlę woli zjeść mniej, ale częściej. Właśnie z tego powodu, jednym z najczęstszych powodów nocnych pobudek dziecka jest głód, który pragnie zaspokoić. Aby dziecko nie wybudziło się całkowicie ze snu, należy nie zapalać głównego źródła światła, a małą lampeczkę tak, by mama tylko mogła zobaczyć pokój. Dzięki temu, będzie większe prawdopodobieństwo, ze dziecko szybko z powrotem zaśnie.

Pełna pielucha

Wilgoć i kał to nieprzyjemne uczucie, które uniemożliwia spokojny sen. W takim razie należy sprawdzić, czy pampers jest suchy i nie przeszkadza dziecku w spaniu. Czasem pojawiają się również problemy z wypróżnieniem u malucha, które powodują ból brzucha i zaparcia. W takiej sytuacji pomocna może okazać się herbatka ziołowa, która poprawia krążenie.

Niewygoda podczas snu

Zbyt ciasna pielucha, drażniąca metka, niewygodny materac, szczypiący kocyk czy za gorąca piżama to jedne z prawdopodobnych przyczyn zaburzenia snu. Interwencja w tej sytuacja wymaga wielu czynności, co wybudzić może dziecko do końca i jest czasochłonna, dlatego zaleca się, by łóżko dla malucha i strój do spania, były sprawdzone nieco wcześniej, bo nawet w godzinach późno popołudniowych, gdy maluch ucina sobie drzemkę.

Katar lub zatkany nos

Niemowlaki oddychają tylko przez nos. W momencie pojawienia się kataru przechodzą prawdziwą katorgę. Jeżeli w nocy dziecko płacze i nie może spać, a jego nosek jest pełny kataru, czy wydaje się zatkany, należy go oczyścić, przykładowo przy użyciu wody morskiej w sprayu. Takie sytuacje pojawiają się jednak w chwili, kiedy maluch jest przeziębiony, więc warto na takie sytuacje być przygotowanym.

Brak obecności mamy

Noworodki potrzebują bardzo dużej ilości czułości, po to by chociaż zasnąć. Kiedy maluch budzi się w nocy i nie odczuwa bliskości matki – boi się i dlatego reaguje płaczem. Dziecko potrzebuje czułości, głaskania, bliskości matki i przytulania.

Początek infekcji

Początkowe stadium choroby mogą być jedną z przyczyn braku snu u niemowlaka. Przy chorobie dziecko zachowuje się jednak jeszcze bardziej niespokojnie i wydaje się rozdrażnione. Na początku infekcji nie zawsze można zauważyć jakieś objawy, dlatego zaleca się baczne obserwowanie malucha, a w ostateczności wizytę u lekarza.

Samych przyczyn, które powodują, że niemowlę nie chce spać, może być całe mnóstwo. To tylko nieliczne z nich. Hałasy, nieodpowiednia temperatura i wiele innych, które wpływają tak samo na sen dorosłego, mogą być powodem złej jakości snu. Wraz z biegiem czasu rodzice coraz bardziej rozumieją dziecko i instynktownie w wielu sytuacjach będą wiedzieć, co zrobić, by maluch spał dalej spokojnie.