Szukaj

Spanie z dzieckiem w jednym łóżku

Spanie z dzieckiem w jednym łóżku ma swoje plusy i minusy. Dla niektórych jest to przyjemność dla innych z kolei udręka. Przeciwników i zwolenników spania z dzieckiem w jednym łóżku jest wielu. Na co więc się zdecydować? Oto kilka rad.  

Podziel się
Rodzina w sypialni

Plusy samodzielnego spania dziecka

 • rozwój samodzielności
 • eliminowanie zaburzeń snu
 • zmniejszenie prawdopodobieństwo uduszenia poduszkami z łóżka rodziców
 • spokojny sen rodziców

Plusy spania dziecka z rodzicami

 • wzmocnienie więzi emocjonalnych z dzieckiem
 • łatwiejsze i sprawniejsze karmienie
 • zmniejszenie ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej

Podejmując decyzję dotyczącą spania z dzieckiem w jednym łóżku warto wziąć pod uwagę:

 • Bezpieczeństwo malca

Większość rodziców chce by ich maluszek był bezpieczny nie tylko w czasie snu. W związku z tym zapewnienie bezpieczeństwa bobasowi w łóżku rodziców wymaga sporego wysiłku. Wielu naukowców niektóre wypadki i śmierć dziecka wiążą ze spaniem w jednym łóżku z rodzicami.

Dlatego jeśli zdecydujesz się na wspólne spanie z dzieckiem powinnaś zorganizować swoje łóżko w taki sposób by było bezpieczne i komfortowe dla dziecka. Dlatego należy zadbać o to by:
 1. łóżko miało twardy materac

 2. prześcieradło było przymocowane do materaca w taki sposób by się nie ruszało

 3. nie wolno kłaść dziecka przy ścianie

 4. nie wolno pozwalać spać dziecku z osobami nietrzeźwymi

 • Uczucia rodzinne
Jeśli chcesz by wasz maluszek spał z wami w jednym łóżku wcześniej zasięgnij opinii męża na ten temat. Jeśli obydwoje wyrazicie na to zgodę obmyślcie inne sposoby na współżycie.

 • Sen dziecka i rodziców
Dla większości rodziców spanie z dzieckiem jest wygodniejsze zwłaszcza jeśli chodzi o nocne karmienia bobasa. Karmiące matki nie muszą specjalnie wstawać, aby nakarmić maluszka. Ma to jednak również swoje minusy, gdyż w momencie gdy rodzice i dzieci śpią razem długość ich snu jest automatycznie krótsza.

 • Przyszłość
Podejmując decyzję o wspólnym spaniu z malcem warto wziąć również pod uwagę przyszłość. Początkowo spanie z bobasem może być przyjemne, z czasem jednak staje się coraz bardziej uciążliwe. Dodatkowo im starsze dziecko tym trudniej go oduczyć spania z rodzicami. Niektóre dzieci samoistnie opuszczają łoże rodziców inne natomiast pozostają w nim nawet do późnego wieku szkolnego.

 
Podejmując decyzję o tym czy warto spać z dzieckiem w jednym łóżku czy też nie, warto zastanowić się czy lepszym rozwiązaniem nie jest usytuowanie malca w łóżeczku dostawianym w pobliżu łóżka rodziców. Można wtedy brać maleństwo do łóżka we wczesnych godzinach porannych i w ten sposób wzmacniać z nim więź emocjonalną. Jest to dobre rozwiązanie zarówno przy małym jak i już starszym dziecku.